Trudne rozmowy o zakazie importu świń. Ministrowie spotkają się w Berlinie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-01-2019,12:30 Aktualizacja: 10-01-2019,12:36
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa rozmawiał przez telefon z Vytenisem Andriukaitisem, komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności na temat przywozu do Polski z Litwy żywych świń pochodzących z obszarów z ograniczeniami z powodu ASF.

Decyzję o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na przywóz do Polski świń i mięsa wieprzowego z tzw. stref czerwonych ASF z Litwy szef resortu podjął w połowie grudnia ub.r. na skutek protestów rolników.

litwa, handel wieprzowiną, import świń, Giedrius Surplys, Darius Remeika, Saulius Skvernelis

Będzie odwet Litwy? Trwa spór o wieprzowinę

Litwa nie wyklucza działań odwetowych w odpowiedzi na wprowadzony przez stronę polską zakaz importu wieprzowiny z Litwy - oświadczył premier Saulius Skvernelis. Zaznaczył jednak, że chce dojść do porozumienia na drodze dyplomatycznej. - Wszystkie...

Odpowiedzialny za wydanie tych zezwoleń zastępca głównego szefa weterynarii Krzysztof Jażdżewski został zdymisjonowany.

Podczas rozmowy z Andriukaitisem, Ardanowski wyjaśnił, że przyczyną wstrzymania wydawania zezwoleń jest bardzo trudna sytuacja producentów trzody chlewnej w Polsce, która wynika nie tylko z bardzo niskich cen żywca, ale także z braku możliwości sprzedaży świń do rzeźni na obszarach z ograniczeniami.

Polityk podkreślił ogromny wysiłek naszego kraju podejmowany w celu zwalczania afrykańskiego pomoru świń i ponoszonych w związku z tym kosztach. Podkreślił, że od września ub. roku w Polsce nie odnotowano żadnego ogniska tej choroby w gospodarstwach rolnych.

- Są to konkretne efekty podejmowanych przez nas działań w zakresie zwalczania tej choroby - podkreślił Ardanowski i dodał, że były podejmowane z pełną determinacją i podyktowane troską, by nie wprowadzić ponownie wirusa ASF do stref od niego uwolnionych.

litwa, handel wieprzowiną, import świń, Giedrius Surplys, Darius Remeika

Litwa sprawdzi sprowadzane z Polski świnie i wieprzowinę

W tym tygodniu Litwa zamierza dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom i mięsu wieprzowemu - zapowiada Darius Remeika, kierownik tamtejszej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii. Jest to reakcja na obowiązujący od połowy...

Komisarz Andriukaitis - jak podał resort rolnictwa - zwrócił zaś uwagę, na ogromne znaczenie utrzymania i niepodważania zasady regionalizacji, a także skutecznego systemu unijnego bezpieczeństwa żywności, co ma ogromne znaczenie w negocjowaniu dostępu do rynków krajów trzecich.

Ardanowski zapewnił komisarza o tym, że Polska przywiązuje bardzo dużą uwagę do przestrzegania prawa unijnego oraz do bardzo dobrych stosunków sąsiedzkich z Litwą. Podkreślił gotowość do dalszych rozmów ze stroną litewską oraz z Komisją Europejską. Ustalono, że w najbliższym czasie dojdzie do spotkania polskich i litewskich służb weterynaryjnych w tej sprawie.

Uzgodniono ponadto, że do wspólnego spotkania ministra Ardanowskiego z komisarzem Andriukaitisem oraz ministrem rolnictwa Litwy dojdzie podczas Międzynarodowych Targów Zielony Tydzień w Berlinie, które rozpoczną się 18 stycznia.

Interwencję w tej sprawie podjął Giedrius Surplys, litewski minister rolnictwa uznając polską decyzję za niezgodną z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej i zapowiedział skierowanie sprawy do KE.

Kierownik litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii poinformował, że Litwa zamierza dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom i mięsu wieprzowemu. Z kolei premier Litwy w ubiegłym tygodniu oświadczył, że nie wyklucza działań odwetowych w odpowiedzi na wprowadzony przez stronę polską zakaz importu wieprzowiny z tego kraju.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pięć kroków do sukcesu

-Dzięki dywersyfikacji nadal tuczy

-Audyt rzeźniany 

-ASF znów w natarciu

-Biogazownie - zasada działania

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2023

Hoduj z głową bydło:

-Białogrzbiete to spokojna rasa

-Detoksykanty zabezpieczają

-Tajemnice rekordowej produkcji 

-Ubój na pastwisku bez stresu

 

PRENUMERATA