Będzie odwet Litwy? Trwa spór o wieprzowinę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Aleksandra Akińczo PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2019,11:30 Aktualizacja: 08-01-2019,11:52
A A A

Litwa nie wyklucza działań odwetowych w odpowiedzi na wprowadzony przez stronę polską zakaz importu wieprzowiny z Litwy - oświadczył premier Saulius Skvernelis. Zaznaczył jednak, że chce dojść do porozumienia na drodze dyplomatycznej.

- Wszystkie środki dyplomatyczne nie zostały jeszcze wykorzystane. Jeżeli się nie uda, Litwa będzie zmuszona do podjęcia pewnych działań odwetowych - powiedział szef rządu w Wilnie w wywiadzie dla radia publicznego LRT.

litwa, handel wieprzowiną, import świń, Giedrius Surplys, Darius Remeika

Litwa sprawdzi sprowadzane z Polski świnie i wieprzowinę

W tym tygodniu Litwa zamierza dokładnie przyjrzeć się sprowadzanym z Polski świniom i mięsu wieprzowemu - zapowiada Darius Remeika, kierownik tamtejszej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii. Jest to reakcja na obowiązujący od połowy...

Polityk poinformował ponadto, że w najbliższych dniach o zaistniałej sytuacji zamierza rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim. - Polska dotychczas nie uzasadniła wstrzymania importu litewskiej wieprzowiny - powiedział Skvernelis, wskazując, że działania sąsiedniego państwa są sprzeczne z prawem europejskim.

Polska w połowie grudnia wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Litwy z obszarów objętych ograniczeniami, tzw. stref czerwonych ASF (afrykańskiego pomoru świń).

Zgodnie z unijnym prawem strony mogą handlować wieprzowiną pochodzącą ze stref ASF, jeżeli zostało zawarte odpowiednie porozumienie. Według Dariusa Remeiki, kierownika litewskiej Państwowej Służby Kontroli Żywności i Weterynarii takie porozumienie z Polską na okres sześciu miesięcy zostało zawarte w końcu listopada ubiegłego roku, a w grudniu Warszawa je złamała.

Pod koniec ubiegłego tygodnia o polskim zakazie importu wieprzowiny z Litwy minister rolnictwa tego kraju Giedrius Surplys rozmawiał z komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenisem Andriukaitisem, który na razie sytuacji nie komentuje.

Zapowiedział, że telefonicznie skontaktuje się z rządem Polski i poprosi o uzasadnienie decyzji o wstrzymaniu importu wieprzowiny z Litwy.
 

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA