Świński dołek cenowy trwa. Sytuacja jest dramatyczna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-01-2022,8:15 Aktualizacja: 14-01-2022,8:16
A A A

Ceny świń w Niemczech w ostatnim notowaniu VEZG z 12 stycznia pozostały na dotychczasowym poziomie. Zakłady mięsne wciąż płacą za tuczniki 1,23 euro za kg w wadze bitej ciepłej (wbc).

Cena tuczników w Niemczech w przeliczeniu na polską walutę po kursie NBP z 12 stycznia (4,5332) daje 5,57 zł za kg.

- Na rynku możemy zaobserwować w końcu ruch. Mała giełda niemiecka zaczęła notować handel, raz lepszy, raz gorszy, ale jednak zawsze. Nie przekłada się to niestety na notowania cen, które jak zaczarowane tkwią kolejny tydzień na tym samym poziomie - mówi Bartosz Czarniak, Wiceprezes Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej.

Zakłady mięsne w Polsce również nie oferują wyraźnie wyższych cen, choć jak wskazuje Czarniak, notowania powoli rosną.

Pomoc dla hodowców świń, hodowla i chów świń, walka z asf w Polsce, Ryszard Bartosik

Hodowcy świń wyczerpali limit pomocy w związku z ASF

Aż 7975 wniosków wpłynęło w 2021 r. do ARiMR w sprawie pomocy dla hodowców świń w związku z ASF. Rolnikom wypłacono 233 mln zł - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa. Polityk odpowiadał w Sejmie na pytania posła...

- W oficjalnych cennikach stawki wzrosły średnio o około 10 groszy i oscylują w okolicach 5,80 zł za kg w klasie E, choć są także zakłady, które zdecydowały się płacić więcej - mówi Bartosz Czarniak.

Hodowcy i producenci świń niezmiennie jednak borykają się z bardzo wysokimi kosztami produkcji. Drogie są komponenty paszowe oraz zboża, które dodatkowo stają się towarem deficytowym, co zmusza kolejne osoby do likwidacji lub zawieszenia produkcji.

- Po raz kolejny powtórzę, że w zdecydowanie lepszej sytuacji znajdują się rolnicy na zachodzie Europy, którzy są nie tylko producentami, ale i współwłaścicielami zakładów mięsnych. Na przykład w Danii ponad 90% ubijanych świń jest przetwarzanych w zakładach, których właścicielami są właśnie rolnicy, dzięki czemu nie odczuwają oni aż tak obecnego kryzysu - mówi Bartosz Czarniak.

Zdaniem Czarniaka ten rok już teraz można określić mianem straconego dla hodowców świń. Co prawda analitycy prognozują wzrosty cen tuczników, jednak stawki za paszę skutecznie ograniczają możliwość zarobku.

wieprzowina, eksport z UE, Chiny, spadek ceny mięsa wieprzowego, ASF, wirus, import wieprzowiny

Eksport wieprzowiny z UE spadł

Unia Europejska w ostatnim kwartale 2021 r. zmniejszyła eksport mięsa wieprzowego. Był to głównie efekt ograniczonego popytu ze strony Chin.    Zmniejszony popyt na wieprzowinę na rynku chińskim doprowadził do spadku eksportu tego...

- Stawki jakie osiągniemy w tym roku pozwolą wytrwałym na utrzymanie stad, jednak mało prawdopodobne, aby pozwoliły one odrobić te zeszłoroczne. To co może zmienić światowy rynek to ASF który nie raz pokazał, że potrafi się przemieszczać na wielkie odległości i paraliżować eksport nawet u największych graczy - mówi Bartosz Czarniak.

ASF we Włoszech

Wirus ASF w ostatnim tygodniu pojawił się we Włoszech. Służby weterynaryjne wykryły przypadki tej choroby na północy kraju ponad 800 kilometrów od najbliższych niemieckich co wskazuje, że z dużym prawdopodobieństwem odpowiedzialny za tę sytuację jest człowiek.

- Przypadek ten pokazuje, że w walce z ASF musimy patrzeć wielotorowo. Istotne jest zarówno ograniczenie wektora przyrodniczego jakim jest dzik, jak i wzmożone kontrole wśród transportu czy turystyki, które bardzo szybko mogą transmitować tę chorobę na całkowicie nowe tereny - mówi Bartosz Czarniak i dodaje:

- Ostatnio w Internecie krąży filmik z parkingu autostradowego, gdzie z samochodu transportującego padlinę wyciekają płyny pochodzące z utylizowanych zwierząt. Taka sytuacja jest niedopuszczalna i po raz kolejny wskazuje na niewystarczającą kontrolę weterynaryjną w tym zakresie, a która jest niedofinansowana na odpowiednim poziomie, przez co nie jest w stanie całkowicie wypełniać swoich zadań.

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA