Hodowcy świń wyczerpali limit pomocy w związku z ASF

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2022,14:15 Aktualizacja: 13-01-2022,14:19
A A A

Aż 7975 wniosków wpłynęło w 2021 r. do ARiMR w sprawie pomocy dla hodowców świń w związku z ASF. Rolnikom wypłacono 233 mln zł - poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

Polityk odpowiadał w Sejmie na pytania posła Zbigniewa Ziejewskiego (KP) w sprawie sytuacji producentów trzody chlewnej. Przypomniał, że wnioski o przyznanie pomocy finansowej na wyrównanie obniżonego dochodu uzyskanego ze sprzedaży świń ze stad znajdujących się na obszarze z ograniczeniami w związku z ASF można było składać od 28 sierpnia do 30 listopada ub.r.

wieprzowina, eksport z UE, Chiny, spadek ceny mięsa wieprzowego, ASF, wirus, import wieprzowiny

Eksport wieprzowiny z UE spadł

Unia Europejska w ostatnim kwartale 2021 r. zmniejszyła eksport mięsa wieprzowego. Był to głównie efekt ograniczonego popytu ze strony Chin.    Zmniejszony popyt na wieprzowinę na rynku chińskim doprowadził do spadku eksportu tego...

- Tych wniosków było bardzo dużo - 7975, dla porównania w 2020 r. ponad 800 - mówił Bartosik. Dodał, że budżet programu na 2021 r. wynosił 233 mln zł i cała kwota została wydana. Zrealizowano 5195 wniosków. Pozostałe dokumenty (ponad 2,5 tys.) na 130 mln zł, będą zrealizowane w br. W tym tygodniu ARiMR uruchomi program.

Wiceszef resortu dodał, że czwarty kwartał ub.r. będzie ostatnim, za który będzie udzielana pomoc na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu ze sprzedaży.

Jak mówił, rolnicy zajmujący się hodowlą świń na obszarach z ograniczeniami wprowadzonymi w związku z ASF mogą też ubiegać się o nisko oprocentowane pożyczki na nieuregulowane zobowiązania cywilno-prawne, które zostały podjęte z działalnością.

Przypomniał, że pożyczki udzielane są przez ARiMR od 2017 r., nabór wniosków jest prowadzony w trybie ciągłym.

pomoc dla producentów świń, walka z asf w Polsce, hodowla trzody chlewnej, bioasekuracja w gospodarstwach

Producenci świń dostaną większe wsparcie w ramach walki z ASF

Rada Ministrów znowelizowała rozporządzenie, które pozwoli na pomoc dla producentów świń w związku w ASF. Na ten cel zostanie przeznaczone łącznie ponad 600 mln zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Chodzi o...

Kwota udzielonych pożyczek rolnikowi nie może przekroczyć kwoty jego zobowiązań i jednocześnie, w zależności od ilości utrzymywanych świń, może wynosić 50-500 tys. zł. Pożyczkę można dostać maksimum na 10 lat, a za jej udzielenie Agencja nie pobiera opłat.

Bartosik pytany o redukcję pogłowia dzików wyjaśnił, że Główny Lekarz Weterynarii w październiku ub.r. zalecił wykonanie dodatkowego odstrzału w powiatach, gdzie hoduje się ponad 150 tys. świń, aby ograniczyć tam możliwość wystąpienia ognisk ASF. Zaznaczył, że odstrzał punktowy dzików jest stosowany jako narządzie uzupełniające, gdyż prowadzony jest odstrzał ciągły tych zwierząt. Będzie kontynuowany w 2022 r., a stan realizacji wynosi 51 proc. bowiem odstrzelono 2222 dzików.

Pomoc dla producentów loch określa rozporządzenie RM z 4 stycznia 2022 r. Będą nią objęci producenci świń, którym zagraża utrata płynności finansowej i którzy od 15 listopada 2021 r. do 15 kwietnia br. prowadzili chów świń i zgłoszą oznakowanie urodzonych w gospodarstwie do 15 marca. Wiceminister podkreślił, że ten rodzaj pomocy musi być notyfikowany przez Komisję Europejską.

Według rozporządzenia, pomoc wyniesie 1 tys. zł do każdych 10 sztuk świń urodzonych w gospodarstwie, jednak nie więcej niż 500 tys. zł dla producenta świń.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2022

Hoduj z głową bydło:

-Ćwicz korekcje racic

-Jak dbać o kukurydzę?

-Bolusy przeciw zaleganiu

-Opas cieląt hf

-Metoda na muchy

PRENUMERATA