Rząd chce przedłużyć program dopłat dla hodowców świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-05-2022,8:05 Aktualizacja: 31-05-2022,8:22
A A A

- Szykujemy się do przedłużenia, w jakiejś części, programu dopłat dla hodowców trzody chlewnej. Chcemy, aby ci rolnicy, którzy przetrwali, mieli jeszcze odrobinę pomocy przez następne miesiące - poinformował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.  

Szef resortu podczas spotkania z rolnikami w Gminnym Ośrodku Kultury w Kęsowie k. Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) mówił m.in. o staraniach rządu w zakresie pomocy hodowcom trzody chlewnej, którzy ucierpieli w okresie pandemii SARS-CoV-2 w obliczu załamania się łańcuchów sprzedaży na rynki azjatyckie.

produkcja tuczników, warchlaki, cykl zamknięty, lochy, wieprzowina, Unia Europejska, tuczniki

Produkcja wieprzowiny w UE spada

Unia Europejska w lutym wyprodukowała o 4% mniej mięsa wieprzowego niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2022 r. spadek produkcji wyniósł 3%.    Według danych Komisji Europejskiej w lutym w...

- Wiadomo było, że od kilkunastu miesięcy wieprzowina - po załamaniu się chińskiego rynku sprzedaży trzody chlewnej - była produkowana siłą rozpędu poniżej kosztów. Wobec tego jasne stało się, że znaczna część rolników UE będzie likwidować hodowle. Nie chcieliśmy, aby w tym gronie byli polscy rolnicy. Wprowadziliśmy więc system dopłat - od listopada do końca marca. Teraz odbywa się realizacja wniosków. Wypłacane są pieniądze - powiedział Kowalczyk.

Zwrócił uwagę na przekroczenie zakładanego limitu 400 mln zł na ten cel, gdyż wydane zostanie 450 mln zł.

- Ceny odbiły się w marcu znacząco, więc program stracił nieco na aktualności. Wiedząc jednak, że ta branża produkcji rolnej poniosła największe straty przez kilkanaście ostatnich miesięcy, szykujemy się do tego, aby program w jakiejś części przedłużyć o jeszcze kilka tygodni. Nie w tej kwocie co wcześniej, ale chcemy, aby ci rolnicy, którzy przetrwali, mieli jeszcze odrobinę pomocy przez następne miesiące - dodał wicepremier.

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Rynek świń w stagnacji. Kiedy przyjdzie ożywienie?

Hodowcy i producenci świń już kolejny tydzień czekają na impulsy do wzrostu cen skupu żywca wieprzowego. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że w większości krajów unijnych podaż i popyt...

Zaznaczył, że od 17 grudnia nie mamy w Polsce żadnego ogniska ASF w hodowli trzody chlewnej. - To jest rekordowy czas od pojawienia się w naszym kraju tej choroby - podkreślił minister rolnictwa. Przestrzegał, aby nadal być jednak bardzo czujnym, bo choroba jest w środowisku wśród dziko żyjących zwierząt.

Pytany przez jednego z rolników o opłacalność hodowli trzody chlewnej Kowalczyk wskazał na różne zmiany, którym podlegał w ostatnich latach ten sektor.

- To nie jest problem polski, ale ogólnoeuropejski. Trzeba patrzeć na jego przyczyny. Ceny bowiem są europejskie i w tym zakresie nie różnimy się od innych państw UE. (...) Problemy zaczęły się w czasie pandemii w związku z zamknięciem chińskiego rynku. Chińczycy zaczęli wówczas swoją produkcję i teraz trzody chlewnej nie biorą. Dlatego UE ma ogromną nadprodukcję trzody chlewnej - wyjaśnił.

Szef resortu dodał, że z uzasadnionych względów nie da się tej nadwyżki sprzedać m.in. do krajów arabskich - bardzo dużego rynku zbytu, ale ze względów kulturowych i religijnych niezainteresowanego takim mięsem.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA