Program bioasekuracji w Polsce do poprawki

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
06-12-2017,18:00 Aktualizacja: 06-12-2017,17:31
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) mimo wprowadzenia zasad bioasekuracji coraz bardziej rozprzestrzenia się w Polsce. Świadczą o tym kolejne przypadki choroby u dzików potwierdzane przez głównego lekarza weterynarii.  
 
Program bioasekuracji został wprowadzony w 2015 r. w wyniku narastającej liczby ognisk ASF u świń oraz przypadków u dzików. Jego celem było doprowadzenie w przyjętym rejonie do sytuacji, w której produkcją trzody chlewnej będą zajmowały się wyłącznie gospodarstwa zabezpieczone przed przedostaniem się wirusa do stad - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.
walka z asf, specustawa asf, koła łowieckie, obwody łowieckie, rada ministrów

Rząd zaostrza walkę z ASF. Będą kary za niewykonanie planów łowieckich

Sprawniejszą likwidację chorób zakaźnych zwierząt, w tym w szczególności ASF, zakłada zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt ustawy. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Jak poinformowało w...
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) twierdzi, że cel ten nie został osiągnięty. Zdaniem NIK-u nie uwzględniono faktu, że w 90 proc. gospodarstw objętych programem utrzymujących od 1 do 50 świń wprowadzenie zasad bioasekuracji było nieuzasadnione ekonomicznie i w praktyce nie realizowane. 
 
Podstawową wadą programu jest brak możliwości wydawanie decyzji administracyjnych nakazujących likwidację stada nawet w przypadkach rażących naruszeń określonych przepisami prawa wymogów bioasekuracji.
 
Zdaniem przedstawicieli Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej administracji rządowej zabrakło determinacji zarówno w egzekwowaniu programu bioasekuracji stad świń jak i redukcji populacji dzików.
 
Jak zauważyli specjaliści działania te są kluczowym elementem walki z wirusem ASF.
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA