Rząd zaostrza walkę z ASF. Będą kary za niewykonanie planów łowieckich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mariusz Polit PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-12-2017,7:15 Aktualizacja: 08-12-2017,14:17
A A A

Sprawniejszą likwidację chorób zakaźnych zwierząt, w tym w szczególności ASF, zakłada zaakceptowany we wtorek przez rząd projekt ustawy. Dokument został przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu (CIR), "trwałe i intensywne rozprzestrzenianie się ASF stanowi istotne zagrożenie dla gospodarki narodowej, dlatego rząd planuje podjąć nadzwyczajne działanie interwencyjne".

ASF w Warszawie, wirus ASF, Jurgiel, PiS, Krajowa Rada Izb Rolniczych, KRIR

ASF w Warszawie. Minister rolnictwa podejrzewa celowe działanie

Afrykański pomór świń jest problemem, który trzeba rozwiązać - stwierdził w sobotę minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Podkreślił, że bez znacznego zmniejszenia populacji dzików nie da się zwalczyć ASF, a Polski Związek...

"Na wschodniej granicy Polski zostanie wybudowana bariera uniemożliwiająca migrację dzików. Bariera powstanie w pasie drogi granicznej, a także - ze względów technicznych - poza nim. Na wschód od polskiej granicy znajduje się stałe źródło wirusa ASF" - napisano w komunikacie.

Jak dodano, nałożono także "obowiązek współpracy organów samorządowych z dzierżawcami obwodów łowieckich. Taki sam obowiązek nałożono na nadleśniczych Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe".

"Aby podnieść skuteczność walki z ASF, wprowadzono możliwość wypowiedzenia umowy dzierżawy obwodu łowieckiego albo - odpowiednio - uchylenia decyzji wyłączającej obwód łowiecki z dzierżawy i przekazania go w zarząd" - poinformowano.

"Będzie to możliwe w przypadku niewykonywania przez dzierżawców albo zarządców planów łowieckich (w przypadku nierealizowania określonych działań). Dotychczas Polski Związek Łowiecki mógł jedynie wprowadzać określone wytyczne na zasadzie zaleceń, co zdecydowanie osłabiało skuteczność walki z chorobą" - dodano.

Zaproponowano, aby projektowana ustawa weszła w życie po 7 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu