ASF nie odpuszcza. Świętokrzyskie odgrodzi się od Mazowsza płotem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktor Dziarmaga PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2020,14:50 Aktualizacja: 28-10-2020,14:58
A A A

Świętokrzyskie odgrodzi się od Mazowsza kilkudziesięciokilometrowym płotem. Ma on zabezpieczyć region przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Ogrodzenie ma być gotowe do końca listopada.

Zarządzenie w sprawie budowy ogrodzenia, na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii, wydał wojewoda świętokrzyski. Około 40-kilometrowy płot ma powstać w Puszczy Iłżeckiej, między lasami na północ od Starachowic aż do Bałtowa.

ognisko ASF, trzoda chlewna, wirus asf, afrykański pomór świń, świnie, GLW, warchlaki, lochy, tuczniki, Podkarpacie

Kolejne ognisko ASF. Kiedy wirus odpuści?

Główny lekarz weterynarii potwierdził 102. ognisko ASF w Polsce. Jest to zarazem 16, które w tym roku wybuchło w województwie podkarpackim. Liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce wzrosła do 102. W sumie znajdowało się...

- Wnieśliśmy o budowę ogrodzenia, ponieważ kompleks Puszczy Iłżeckiej jest dla nas największym zagrożeniem. Po stronie województwa mazowieckiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Puszczy, były już przypadki ASF zarówno u dzików, jak i ogniska u świń - przekazał Mariusz Gwardjan, zastępca Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

Zaznaczył, że Lasy Państwowe przygotowują się już do budowy płotu. Zgodnie z zarządzeniem wojewody ogrodzenie ma być gotowe do 30 listopada. Jednak leśnicy nie wykluczają, że budowa może się nieznacznie przedłużyć.

Bedzie to ogrodzenie typu leśnego - wykonane z ocynkowanej siatki przymocowane do drewnianych palików, o wysokości 2 metrów. W planach jest także budowa około 40 bram na drogach leśnych. Według szacunków koszt inwestycji nie powinien przekroczyć miliona złotych.

- Największym wyzwaniem jest to, że w pewnej części granica województw przebiega w kompleksie lasów prywatnych. Mam nadzieje, że uda nam się znaleźć porozumienie z właścicielami. Ochrona przed rozprzestrzenianiem się ASF jest dla nas priorytetem - dodał.

polski związek łowiecki, NFOŚiGW, walka z asf w Polsce, chłodnie na tusze dzików

Polski Związek Łowiecki dostanie miliony na walkę z ASF

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże Polskiemu Związkowi Łowieckiemu prawie 20 mln zł na zakup m.in. 400 chłodni do przechowywania tusz dzików pochodzących ze stref występowania ognisk ASF. Jak poinformował...

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, na razie nie powstanie ogrodzenia od strony województwa lubelskiego i podkarpackiego.

- Myśleliśmy, że ogrodzenie będzie mogło powstać m.in. wzdłuż drogi krajowej 79. Koncepcja, którą rozważaliśmy, zakładała budowę ogrodzenia przez zarządców dróg, jednak jednym z problemów były koszty - dodał. Wstępnie budowę około 100-kilometrowego ogrodzenia szacowano na około 5 milionów złotych.

Zaznaczył, że jak dotąd w regionie nie wykryto przypadków ASF u dzików, mimo że w sąsiednim województwie lubelskim pierwszy taki przypadek odnotowano w 2016 roku.

Mimo braku ognisk ASF, woj. świętokrzyskie prowadzi cały czas badania kontrolne w obszarach ochronnych na wschodzie i północy regionu. Wszystkie odstrzelone lub padłe tam dziki podlegają obowiązkowemu badaniu na ASF.

Na tych terenach w ciągu dwóch ostatnich lat odstrzelono ponad 6 tys. dzików, a łącznie z padłymi zwierzętami i takimi, które zginęły w wypadkach, przebadano blisko 7 tys. sztuk. Żaden dzik nie był chory na ASF.
 

  • Więcej informacji na temat afrykańskiego pomoru świń znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA