Pogłowie świń w Polsce wzrośnie. Prognozy są obiecujące

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
04-12-2017,17:00 Aktualizacja: 04-12-2017,17:01
A A A

Pogłowie trzody chlewnej w 2017 r. w Polsce według prognozy Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wzrośnie ogółem o trzy procent. Wpłyną na to wysokie ceny skupu świń oraz niższe koszty paszy.  

Ceny trzody chlewnej wzrosły już w ubiegłym roku w czerwcu. Z kolei pasze w tym czasie były tańsze. Spowodowało to wzrost pogłowia trzody chlewnej w drugiej połowie 2016 r. i pierwszej połowie tego roku. Jak informuje portal 3trzy3 za FAS-USDA będzie ono dalej rosnąć w przyszłym roku, choć nieco wolniej.

Produkcja wieprzowiny w Polsce w tym roku według szacunków FAS-USDA wyniesie 1,86 miliona ton. To o jeden procent mniej niż w 2016 r.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Żywiec wieprzowy w skupie nie był tańszy ani droższy

Ceny żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej nie są tak wysokie jak jeszcze kilka miesięcy temu. Na szczęście już nie maleją i co ważne dla hodowców i producentów trzody chlewnej są one stabilne. Ubojnie w krajach Unii...

Produkcja mięsa wieprzowego zaczęła rosnąć dopiero w drugiej połowie tego roku. Według amerykańskich szacunków trend ten zostanie utrzymany również w 2018 r. głównie ze względu na większe pogłowie świń i ubój.

Wieprzowina nadal pozostaje najpopularniejsza w Polsce. Wraz z pokrewnymi produktami stanowi ona ponad 50 proc. całkowitego spożycia mięsa w naszym kraju.

Średnie spożycie wieprzowiny na jednego mieszkańca w 2017 roku ma wynieść 41 kilogramów. W przyszłym może ono nawet wzrosnąć.

Polska nadal jest importerem wieprzowiny netto. 70 procent przywiezionego mięsa pochodził z Belgii, Niemiec i Danii.

Eksport polskiej wieprzowiny w 2016 roku wzrósł o trzy procent w stosunku do 2015 r. Stało się tak głównie przez sprzedaż tego mięsa do Stanów Zjednoczonych i Hongkongu.

Szacunki FAS-USDA mówią, że w 2017 r. i 2018 r. spodziewany jest wzrost eksportu wieprzowiny i produktów pochodnych. Głównymi odbiorcami naszego mięsa w Unii Europejskiej są i będą Włochy, Niemcy i Wielka Brytania, a poza Wspólnotą Stany Zjednoczone oraz Hongkong.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA