Żywiec wieprzowy w skupie nie był tańszy ani droższy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-11-2017,14:00 Aktualizacja: 30-11-2017,11:18
A A A

Ceny żywca wieprzowego w krajach Unii Europejskiej nie są tak wysokie jak jeszcze kilka miesięcy temu. Na szczęście już nie maleją i co ważne dla hodowców i producentów trzody chlewnej są one stabilne.

Ubojnie w krajach Unii Europejskiej w ubiegłym tygodniu, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, nie zmieniały swoich cenników.

Żywiec wieprzowy charakteryzuje się więc dużą podażą w porównaniu do wcześniejszych tygodni, a także zwiększoną liczbą ubojów. Wpływ na tę sytuację mają już zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

afrykański pomór świń, dziki, przypadki ASF, ogniska ASF

ASF. Wirus zabił dziki w kolejnych powiatach w pobliżu Warszawy

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj o wynikach potwierdzających wykrycie materiału genetycznego wirusa ASF u martwych dzików. Zostały one znalezione w pobliżu Warszawy. Wirus ASF u dzików został potwierdzony wynikami...

Tuczniki w Niemczech w tym tygodniu, zdaniem analityków KZP-PTCH, charakteryzują się dużym zainteresowaniem zakładów mięsnych. Zdecydowanie zauważalny jest tam wpływ okresu przedświątecznego.

Żywiec wieprzowy w większej liczbie trafia więc do ubojni i jest on łatwo zagospodarowany. W związku z tym ceny pozostały na ubiegłotygodniowym poziomie i wynoszą one 1,45 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej czyli około 6,1 zł/kg wbc.

Tuczniki w Polsce, według ostatnich notowań ministerstwa rolnictwa z 23 listopada kosztowały 5,99 złotych za kilogram w wadze bitej ciepłej oraz 4,63 zł za kilogram w wadze żywej. To o 0,58 proc. mniej niż tydzień wcześniej.

Hodowcy i producenci świń w Danii i Holandii, podobnie jak w Niemczech, w bieżącym tygodniu otrzymywali za tuczniki tę samą cenę. W pierwszym przypadku według Danish Crown wyniosła ona 9,60 DKK/kg wbc tj. ok. 5,45 zł/kg. W drugim zakład mięsny Vion Food Group płacił 1,45 euro/kg wbc tj. ok. 6,11 zł/kg.

Ceny prosiąt nieco zmalały w ubiegłym tygodni. W tym utrzymały one swój poziom. W Niemczech według VEZG kosztowały one 46,50 euro za 28 kg tj. ok. 195 zł. W Danii wyniosły one 365 DKK za 30 kilogramowe prosię tj. ok. 207 zł. Z kolei w Holandii za 25 kg prosięta hodowcy musieli zapłacić 35,50 euro tj. ok. 150 zł.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA