Początek roku nie sprzyja wzrostowi cen tuczników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-01-2023,11:05 Aktualizacja: 24-01-2023,13:07
A A A
Pierwsze tygodnie 2023 r. nie napawają satysfakcją producentów trzody chlewnej. W wyniku mniejszej aktywności ubojni ceny tuczników pozostały bez większych zmian. 
 
Na niemieckim rynku w trzecim tygodniu stycznia niska podaż żywca spotkała się ze słabym popytem. Na rynku wciąż widoczna jest niższa konsumpcji po okresie świątecznym. 
 
W efekcie na dużej niemieckiej giełdzie z 18 stycznia cena tuczników została utrzymana na poziomie 2,00 euro za kg wagi bitej ciepłej (wbc), co w przeliczeniu na polską walutę daje około 9,42 zł. 
 
ognisko asf u świń, wirus asf, asf w Polsce, trzoda chlewna, dziki, ognisko ASF u dzików

Ogniska ASF u dzików. Wciąż wybuchają nowe

Liczba ogniska afrykańskiego pomoru świń u dzików od początku roku systematycznie rośnie. Do 22 stycznia Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła ich 170 w 10 województwach. Ogniska ASF u dzików nieprzerwanie wybuchają. W tym roku...
Styczeń, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, zwykle nie jest miesiącem satysfakcjonującym producentów świń. W tym okresie przeważnie dominuje brak ożywienia, a nowe zamówienie handlowe zazwyczaj nie wpływają.
 
Według przewidywań producentów trzody chlewnej ceny w skupie mogą wzrosnąć w lutym. Będzie temu sprzyjać ograniczenie importu tuczników i wieprzowiny ze względu na brak konkurencyjności w stosunku do cen krajowych. 
 
W minionym tygodniu ceny w Polsce były średnio o ponad 3% niższe od tych uzyskiwanych w Niemczech i wynosiły 9,12 zł za kg. 
 
Eksperci prognozują, że ceny skupu żywca wieprzowego mogą wzrosnąć w pierwszej połowie 2023 r. Jednak według ich przewidywań mogą one być niższe w drugiej połowie roku ze względu na dużo wyższe ceny wieprzowiny i presję wywołaną przez inflację. 
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu