Nowe przypadki ASF. Przedłużono zakaz przewozu świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-09-2019,13:10 Aktualizacja: 26-09-2019,13:16
A A A

W związku z ASF władze Korei Płd. przedłużyły zakaz transportu zwierząt, ludzi i sprzętu z ferm i ubojni trzody chlewnej oraz fabryk paszy. Od 17 września w kraju potwierdzono siedem ognisk choroby.

Służy badają również dwa inne zgłoszone w czwartek przypadki podejrzewanego ASF. Do tego dnia z powodu choroby wybito 22 tys. sztuk trzody, a do prewencyjnego uboju zakwalifikowano już 60 tys. kolejnych świń - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

ognisko ASF, wirus ASF, Polska, trzoda chlewna

Ognisko ASF nr 46. wybuchło po niemal miesiącu przerwy

Wirus afrykańskiego pomoru świń po niemal miesiącu przerwy dostał się do kolejnego gospodarstwa. Dzisiaj tj. 25 września Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 46. ognisko ASF w naszym kraju. Główny lekarz weterynarii poinformował o...

Resort przedłużył o kolejne dwa dni wprowadzony we wtorek zakaz przewożenia zwierząt, ludzi i sprzętu z zakładów związanych z hodowlą trzody chlewnej w całym kraju. Podobny zakaz obowiązywał przez dwa dni w ubiegłym tygodniu.

Według Yonhapu prewencyjny ubój dotyczy wszystkich zwierząt na fermach trzody chlewnej położonych w promieniu 3 km od wykrytych ognisk.

Pierwszy przypadek ASF w Korei Południowej potwierdzono 17 września na fermie w pobliżu granicy z Koreą Północną. Od tamtej pory w kraju wykryto sześć innych ognisk choroby.

Korea Północna informowała w maju Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o wykryciu wirusa ASF w swoich hodowlach niedaleko granicy z Chinami. Władze w Seulu prowadzą dochodzenie, by ustalić, jaką drogą doszło do zakażenia na fermach w Korei Płd.

Latem 2018 roku wirus po raz pierwszy zaatakował w Chinach, gdzie przyczynił się do spadku pogłowia trzody chlewnej o jedną trzecią, windując ceny wieprzowiny i zmuszając władze do uruchomienia rezerw strategicznych tego mięsa.

Później chorobę wykryto również w Wietnamie, Mongolii, Laosie, Kambodży, Birmie i na Filipinach - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
 

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu