Na granicy ruszyła budowa ogrodzenia. Ma ochronić kraj przed ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2019,9:55 Aktualizacja: 29-01-2019,10:01
A A A

Dania rozpoczęła w poniedziałek budowę 70-kilometrowego ogrodzenia na granicy z niemieckim Szlezwikiem-Holsztynem. Ma zapobiec wędrowaniu dzików z Niemiec i chronić kraj przed ASF. Projekt wzbudza kontrowersje.

Stalowa konstrukcja, która będzie miała 1,5 metra wysokości, zostanie dodatkowo wkopana na 50 centymetrów w ziemię, żeby zwierzęta nie mogły wyryć podkopu. Ogrodzenie ma przebiegać na całej długości granicy lądowej między Danią a Niemcami. Będzie przerywane 20 przejściami.

asf, świnie, trzoda chlewna, afrykański pomór świń

Rozluźnienie restrykcji związanych z prewencją ASF w Czechach

Obowiązujący myśliwych w powiecie Zlin na Morawach nakaz uzupełniania substancji czynnych w ogrodzeniach zapachowych wokół terenów, na których wykryto u dzików afrykański pomór świń (ASF), został zniesiony -...

W zamyśle duńskich władz obiekt ma uniemożliwić dzikom zainfekowanym przez ASF przedostanie się z Niemiec do Danii i chronić ważną dla gospodarki tego kraju hodowlę trzody chlewnej. Gdyby zarazek wywołujący ASF rozprzestrzenił się na tamtejsze fermy, hodowcy musieliby zrezygnować z eksportu do wszystkich krajów spoza UE.

Według ministerstwa środowiska w Kopenhadze jego całkowita wartość w 2016 roku wyniosła około 4 mld euro, z tego 1,5 mld przypadło na państwa spoza Unii. Wiele ferm jest zlokalizowanych właśnie przy granicy z Niemcami.

- Odgrywają bardzo ważną rolę w budowie naszego dobrobytu i tworzeniu miejsc pracy - mówił duński Jakob Ellemann-Jensen, minister środowiska uzasadniając realizację projektu.

Przeciwny budowie ogrodzenia jest landowy rząd Szlezwiku-Holsztyna. Zwłaszcza, że w Niemczech nie zarejestrowano dotychczas żadnego przypadku ASF. - Zaraza jest poważnym zagrożeniem dla zwierząt i rynku. Sens budowy płotu na granicy między naszymi krajami jest jednak wątpliwy - powiedział Jan Philipp Albrecht, szef resortu środowiska w regionalnym rządzie.

- Zarazki rozprzestrzeniają się głównie przy udziale ludzi - za pośrednictwem transportu zwierząt, wycieczek myśliwych, czy zakażone produkty spożywcze - dodał.

Dotychczas ogniska ASF zostały wykryte w UE w państwach bałtyckich, Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii, Włoszech i Belgii, 60 km od granicy z Niemcami.

Niemieccy myśliwi w sezonie 2017/2018 odstrzelili 836 865 dzików. Odstrzał był środkiem zabezpieczającym przed ASF.
 

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA