Można składać wnioski o rekompensaty za rezygnację z hodowli świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2017,9:15 Aktualizacja: 04-08-2017,9:32
A A A

Rolnicy, którzy zrezygnują z chowu świń na terenach zagrożonych w związku z afrykańskim pomorem świń mogą do 15 września złożyć wniosek o rekompensatę z tego tytułu do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

O pomoc mogą się starać posiadacze świń z terenu kilku powiatów województwa: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Program rekompensat za rezygnację z chowu świń realizowany jest przez ARiMR od 2015 r.

asf, walka z asf, lekarz weterynarii, zakaz hodowli świń, wybicie świń

Walka z ASF wciąż trwa. Rząd zaostrza przepisy

Powiatowy lekarz weterynarii będzie mógł w uzasadnionych przypadkach zakazać chowu trzody chlewnej lub nakazać wybicie świń z powodu afrykańskiego pomoru świń - przewiduje nowela ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda....

Zgodnie z przepisami rolnicy, którzy posiadają świnie i mieszkają na terenie objętym programem bioasekuracji, mają obowiązek dostosować gospodarstwa do wymagań programu. Jeżeli posiadacze zwierząt poinformują, że nie mogą spełnić tych wymogów i zadeklarują, że do końca 2018 r. nie będą hodowali świń mogą uzyskać pomoc w formie rekompensaty.

W tym celu muszą złożyć do 14 sierpnia oświadczenie do powiatowego lekarza weterynarii o niemożliwości spełnienia wymogów programu bioasekuracji. Na tej podstawie powiatowi lekarze weterynarii przeprowadzą kontrole gospodarstw, by wydać decyzję nakazującą zabicie świń utrzymywanych w gospodarstwie oraz decyzję o zakazie dalszego chowu świń do końca 2018 r.

Jeżeli rolnik takiego oświadczenia nie złoży i nie dostosuje się do wymogów bioasekuracji, a powiatowy lekarz weterynarii po przeprowadzeniu kontroli w gospodarstwie stwierdzi, że jest niedostatecznie zabezpieczone przed przedostaniem się wirusa ASF, to wyda nakaz uboju świń. Wówczas rekompensata nie będzie przysługiwała, a jedynie odszkodowanie za zabite tuczniki.

Wysokość stawki rekompensaty ustali minister rolnictwa po przekazaniu przez ARiMR informacji o liczbie sztuk świń objętych programem rekompensat.

Rolnicy, którzy przystąpili do programu w 2015 r. i 2016 roku mają prawo do złożenia wniosku o wypłatę kolejnej części transzy rekompensaty za rezygnację z chowu świń. Takie wnioski można składać do kierownika biura powiatowego ARiMR od 15 maja do 30 września - przypomniana agencja.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu