Lekarze weterynarii muszą więcej zarabiać. Brakuje rąk do walki z ASF

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
31-01-2018,8:35 Aktualizacja: 31-01-2018,8:39
A A A

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna z zadowoleniem przyjmuje propozycję wprowadzenia obowiązkowej bioasekuracji na terenie całego kraju. Aby jednak skutecznie zatrzymać ASF, potrzebne jest wzmocnienie Inspekcji Weterynaryjnej.

KIL-W od dawna postulowała rozszerzenie zasad bioasekuracji na cały kraj. "Cieszymy się, że nasz głos został w końcu wysłuchany (...) prewencja jest zawsze skuteczniejsza i mniej kosztochłonna niż zwalczanie choroby w ognisku" - podkreślił w cytowany w komunikacie prezes Jacek Łukaszewicz.

program bioasekuracji, hodowla trzody chlewnej, świnie, asf, lekarze weterynarii, nik, ministerstwo rolnictwa

Nowe zasady bioasekuracji będą obowiązkowe dla wszystkich

Zasady bioasekuracji, będą dotyczyć wszystkich producentów trzody chlewnej w kraju i będą obowiązkowe. Oznacza to, że rolnik będzie musiał spełnić wymogi, albo zrezygnować z produkcji świń - poinformowała Ewa Lech, wiceminister rolnictwa....

Samorząd lekarzy weterynarii zwraca jednocześnie uwagę, że zaproponowane przez ministerstwo rolnictwa zasady ochrony stad trzody chlewnej przed afrykańskim pomorem świń nie są niczym nadzwyczajnym.

Potrzeba odizolowania zwierząt gospodarskich od zwierząt domowych oraz dzikich, higiena i czystość na fermie (zmian ubrań, mycie rąk, czyszczenie narzędzi), zabezpieczenie paszy czy ograniczenie dostępu do świń osób trzecich już dawno powinny obowiązywać wszystkich polskich rolników. Co więcej, zdecydowana większość hodowców świń spełnia te zasady, gdyż wie, że bezpieczeństwo ich hodowli jest najważniejsze.

Izba oczekuje, że kolejnym krokiem rządu będzie szybkie wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie zasad bioasekuracji w życie.

"Niskie pensje powodują, że nie ma chętnych do pracy. Coraz częściej do konkursów na stanowiska w Inspekcji Weterynaryjnej nie przystępuje ani jedna osoba. W efekcie są w kraju powiatowe inspektoraty, w których pracuje tylko jeden lekarz weterynarii" - zauważa Łukaszewicz.

Samorząd lekarzy weterynarii zwraca uwagę, że podniesienie zarobków, które może dotyczyć 2,5 tys. lekarzy weterynarii pracujących w Inspekcji Weterynaryjnej, nie będzie istotnym obciążeniem dla budżetu państwa.

Wydatki z tego tytułu będą niewspółmiernie mniejsze niż ewentualne straty gospodarcze, które mogą być efektem rozprzestrzenienia się ASF na terenie kraju.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu