Kolejne dwa przypadki ASF. Rolnicy boją się, co dalej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
21-11-2019,14:20 Aktualizacja: 21-11-2019,14:29
A A A

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził afrykański pomór świń u następnych dwóch padłych dzików w województwie lubuskim - poinformował w czwartek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii (GIW).

Wcześniej obszar, gdzie znaleziono dziki z ASF, został decyzją Komisji Europejskiej ogłoszony jako zagrożony chorobą. Nowe przypadki chorych dzików zostały wykryte na tym obszarze.

wirus ASF, ASF w Lubuskiem, ASF w woj. lubuskim

Ardanowski: analizowane jest, skąd się wziął wirus ASF w Lubuskiem

Trwają próby ustalenia, w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń przeniósł się na teren zachodniej Polski - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany we wtorek przez PAP o przypadki ASF u...
Pierwszy przypadek chorego na ASF dzika w tym województwie wykryto 14 listopada. We wtorek po południu Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnych 18 dzików z chorobą ASF.

W poprzednich dniach odnaleziono dwa padłe dziki zakażone wirusem. Łącznie dotychczas znaleziono 22 zakażone dziki. Przypadki te znajdują się 300 km od ognisk tej choroby.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił we wtorek PAP, że trwają próby ustalenia, w jaki sposób wirus afrykańskiego pomoru świń przeniósł się na teren zachodniej Polski.

Wskazywał, że pierwszy w tym województwie dzik, u którego potwierdzono chorobę, został znaleziony przez leśnika, w pobliżu drogi. Prawdopodobnie zwierzę zostało potrącone, ale nikt nie zgłaszał szkody komunikacyjnej.

Jak mówił, w Polsce udało się "zapanować" nad chorobą - w tym roku odnotowano 48 ognisk, a w ubiegłym - ponad 100.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA