Jak skutecznie walczyć z wirusem ASF?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
23-12-2019,15:30 Aktualizacja: 23-12-2019,10:54
A A A
Eksperci z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) apelują. ”Mamy zbyt wiele do zrobienia i zbyt mało czasu. Nie trwońmy go na jałowe dyskusje.”
 
Przedstawiciele KZP-PTCH  przypominają o sporze między rolnikami a ekologami, który polega na tym, że pierwsi chcą masowego odstrzału dzików, a drudzy zabezpieczenia gospodarstw przed wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
W ich opinii obie strony mają trochę racji, ponieważ te dwa elementy walki z wirusem powinny być wprowadzone równolegle.
 
asf, kolejne przypadki, dziki, afrykański pomór świń, padłe dziki,

Wirus ASF wykryty w próbach pobranych od 102 padłych dzików

Służby weterynaryjne poinformowały o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Wirus został potwierdzony u kolejnych padłych dzików w woj. lubuskim, dolnośląskim oraz wielkopolskim.    Obecność wirusa ASF...
 
Z jednej strony nie można zwalczać wirusa opierając się wyłącznie na redukcji populacji dzików. Przy braku zabezpieczenia epizootycznego gospodarstw nawet niewielka gęstość populacji dzików będzie groźna dla stad świń. Z drugiej, utrzymywanie dużego zagęszczenia dzików spowoduje masowe upadki dzików potęgując presję wirusa w środowisku. Przybliży to nas do skrajnej sytuacji, w której nawet najbardziej zaawansowane zasady bioasekuracji będą zawodne - czytamy na stronie internetowej KZP-PTCH.
 
Eksperci zwracają uwagę, że istotnym elementem walki z ASF jest zbieranie i utylizacja padłych dzików, które są rezerwuarem wirusa.
 
Popierają również starania polskich naukowców domagających się większych środków na badania. Ich zdaniem odkrycie przyczyny sezonowości występowania ognisk ASF w stadach świń pomogłoby w świadomym stosowaniu zasad bioasekuracji w przyszłości. 
 
Obawiają się, że wraz z nadejściem wiosny ASF zaatakuje stada świń w Wielkopolsce. Dlatego apelują o przestrzeganie zaleceń EFSA, które mówią o jednoczesnym wprowadzaniu zasad bioasekuracji, utylizacji padłych dzików i redukcji populacji tych zwierząt. 
 
ASF, Indonezja, Sumatra, trzoda chlewna, wirus, dziki, ogniska, przypadki

Wirus ASF rozprzestrzenia się w Indonezji

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podała, że na Sumatrze odnotowano 392 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). W wyniku wtargnięcia wirusa do ferm łącznie utylizowano ponad 1 mln świń.    Indonezyjskie Ministerstwo Rolnictwa...
Jednocześnie należy kształtować świadomość społeczną, aby ustrzec ludzi przed informacjami, które wprowadzają zamęt i niepotrzebnie nastawiają jedne grupy społeczne przeciwko drugim.
 
Ich zdaniem politycy powinni zadbać o przepisy ograniczające skutki kryzysu. Należy umożliwić pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej przemieszczanie pomiędzy strefami zarówno świń jak i materiału biologicznego pochodzącego ze stad przebadanych w kierunku ASF. 
 
Inspekcja Weterynaryjna powinna zostać wzmocniona kadrowo i finansowo, co zwiększy szansę zatrzymania wirusa. 
 
Z kolei rolnicy powinni otrzymać pomoc finansową oraz niezbędną wiedzę na temat wprowadzenia zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach.
 
Eksperci dodają, że mamy zbyt wiele do zrobienia i zbyt mało czasu, aby trwonić go na jałowe dyskusje.
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2023

Hoduj z głową świnie:

-Chiny wałczą z ASF

-Hodowca wygrał z ARiMR

-Oszczędzaj z głową

-Przepis na superlochy

-Rzucił korporację dla świń

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA