Hodowcy świń mogą się starać o wsparcie z KPO. Chodzi o rolnictwo 4.0
Hodowcy i producenci trzody chlewnej od 14 do 27 lipca 2025 r. będą mogli się ubiegać o wsparcie na wdrożenie w gospodarstwie rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0.
Dofinansowanie ma być skierowane do producentów trzody chlewnej, którzy w ciągu roku przed startem naboru zgłosili urodzenie i oznakowanie od 200 do 20 000 świń.
Pochodzące z budżetu Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności środki powinny zostać przeznaczone np. na zakup maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montaż i instalację.
ARiMR będzie przyjmować wnioski za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych.

ASF u dzików. Liczba ognisk rośnie, ale mniej dynamicznie
Wsparcie może być przyznane producentom rolnym (osoby fizyczne) posiadaczom świń, którzy zgłosili do komputerowej bazy danych urodzenie i oznakowanie łącznie co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 20 000 sztuk w siedzibie stada, w której się urodziły, w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia naboru wniosków o objęcie wsparciem.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
Wsparcie może być udzielone osobie fizycznej, która jest producentem rolnym i posiadaczem świń tj. ma nadany numer identyfikacyjny.
Hodowca (pełnoletni) musiał także zgłosić do komputerowej bazy danych łącznie co najmniej 200 sztuk i nie więcej niż 20 000 sztuk zwierząt w siedzibie stada, w której się urodziły, w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień rozpoczęcia naboru wniosków o objęcie wsparciem.
Zakres wsparcia
Wsparcia udziela się na wdrożenie rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0, w tym na zakup nowych maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montażu i instalacji.
Wsparcia udziela się na przedsięwzięcia:

Hodowcy liczą na podwyżki, żeby nadrobić bardzo słabe zimowe miesiące
- których realizacja będzie trwać nie dłużej niż do dnia 31 marca 2026 r.;
- które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku.
Wsparcie jest udzielane w formie płatności końcowej, która jest wypłacana po zrealizowaniu przedsięwzięcia i pozytywnym zweryfikowaniu wniosku o płatność końcową, który należy złożyć do ARiMR nie później niż do 31 marca 2026 r.
Na realizację przedsięwzięcia może być przyznana i wypłacona zaliczka w wysokości 50% wartości wsparcia, jeżeli wnioskodawca wystąpił o przyznanie tej zaliczki i jej wypłatę we wniosku.
Wysokość i forma wsparcia
Wsparcie jest udzielane w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych w wysokości do 80% tych kosztów w przypadku:
- wnioskodawców prowadzących produkcję ekologiczną;
- wnioskodawców urodzonych po dniu 31 grudnia 1984 r. – w odniesieniu do wniosków złożonych w 2025 r.;

ASF u świń. Ile zwierząt było w 2. ognisku?
Wsparcie jest udzielane w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych do 65% tych kosztów w przypadku pozostałych wnioskodawców.
Na nabór wniosków przeznaczono kwotę w wysokości 210 000 000 złotych netto.
Wsparcie jest udzielane do wysokości limitu, który wynosi 200 000 złotych netto na przedsięwzięcie. VAT nie jest kosztem kwalifikowalnym.
Wsparcia udziela się na przedsięwzięcie, jeżeli wysokość wnioskowanej kwoty wsparcia na to przedsięwzięcie wynosi nie mniej niż 15 000 zł.
Kryteria premiujące i kolejność wsparcia
O kolejności przysługiwania wsparcia decyduje suma uzyskanych punktów przyznanych na podstawie następujących kryteriów premiujących:
- realizacja przedsięwzięcia związana jest z wytworzeniem lub wprowadzeniem do obrotu żywności ekologicznej – przyznaje się 0 lub 5 punktów;
- przedsięwzięcie jest realizowane przez młodego rolnika – przyznaje się 0 lub 4 punkty;

Hodowcy świń nie potrzebują ekstremalnie wysokich cen skupu, ale stabilizacji
Kryterium jest weryfikowane przez ARiMR na podstawie informacji zawartych we wniosku w dniu jego złożenia.
Niespełnienie kryteriów premiujących nie powoduje wykluczenia przedsięwzięcia z dalszej oceny i tym samym nie skutkuje brakiem możliwości wsparcia
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wniosek o objęcie przedsięwzięcia wsparciem składa się w formie elektronicznej, za pomocą systemu teleinformatycznego ARiMR - PUE udostępnionego TUTAJ
Instrukcję logowania do PUE znajdziesz TUTAJ
Złożenie wniosku w inny sposób, będzie skutkowało pozostawieniem wniosku bez rozpatrzenia.
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ