Groch w żywieniu tuczników. Porada od firmy Wipasz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-01-2024,11:30 Aktualizacja: 17-01-2024,4:59
A A A

Rośliny strączkowe w żywieniu trzody chlewnej stosowane są od lat. Najczęściej wykorzystuje się do tego nasiona grochu, bobiku oraz słodkich odmian łubinów. Posiadają one dużą wartość żywieniową, a w szczególności są bogate w białko.

Hodowcy trzody chlewnej w wielu miejscach szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Cykl "Okiem doradcy" to nowa seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania hodowców i producentów trzody chlewnej przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

groch, żywienie tuczników, tucz świń, Trouw Nutrition, mączka rybna, soja, Hoduj z Głową Świnie, tuczniki

Groch w żywieniu tuczników. Porada od Trouw Nutrition

Hodowcy trzody chlewnej w wielu miejscach szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów. Cykl "Okiem doradcy" to nowa seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". W...

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które mogą pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

W pierwszej odsłonie nowego cyklu wybraliśmy pytanie hodowcy trzody chlewnej:

– Chciałbym wykorzystać groch w żywieniu tuczników. Dysponuję jęczmieniem i pszenicą. Czym się kierować, przygotowując taką mieszankę? Czy mogę do niej dodawać także mączką rybną i soję?

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawicieli trzech firm. Kolejnym jest Bartosz Myśliński, specjalista ds. formulacji pasz w firmie Wipasz.

Rośliny strączkowe w żywieniu trzody chlewnej stosowane są od lat. Najczęściej wykorzystuje się do tego nasiona grochu, bobiku oraz słodkich odmian łubinów. Posiadają one dużą wartość żywieniową, a w szczególności są bogate w białko, którego poziom w przypadku grochu wynosi ok. 20%.

groch, żywienie tuczników, tucz świń, Dolfos, jęczmień, pszenica, mączka rybna, soja, Hoduj z Głową Świnie, tuczniki

Groch w żywieniu tuczników. Porada od firmy Dolfos

Hodowcy trzody chlewnej w wielu miejscach szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów. Doradcy za pośrednictwem magazynu "Hoduj z Głową Świnie" odpowiadają na ich pytania. Cykl "Okiem doradcy" to nowa...

Warto dodać, że poza białkiem w swoim składzie posiada on również dużo skrobi (ok. 40%), przez co może być znaczącym surowcem energetycznym.

Udział nasion roślin bobowatych w żywieniu trzody chlewnej jest jednak ograniczony ze względu na występujące w nich liczne substancje antyżywieniowe, takie jak taniny, lektyny, alkaloidy, inhibitory proteaz i polisacharydy nieskrobiowe.

Groch może być skarmiany z największym powodzeniem, ponieważ zawiera najmniej tych substancji spośród pozostałych.

Groch może figurować w paszy starter w udziale 3-4%, grower 5-10%, a finiszer 15-17%. Powinniśmy uzupełniać białko śrutą sojową, szczególnie w starterze i growerze.

– Polecam naszą mieszankę paszową mineralną Witalmix K2,5 Grower/Finiszer stworzoną na potrzeby żywienia zwierząt paszami z wysokim udziałem nasion roślin strączkowych. Wyróżnia ją specjalnie dobrany stosunek aminokwasów oraz enzymy ułatwiające trawienie nasion roślin strączkowych – mówi Bartosz Myśliński.

Całą wypowiedź Bartosza Myślińskiego dotyczącą wykorzystania grochu w żywieniu tuczników znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 5/2023. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA