Groch w żywieniu tuczników. Porada od Trouw Nutrition

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
16-01-2024,15:30 Aktualizacja: 16-01-2024,14:05
A A A

Hodowcy trzody chlewnej w wielu miejscach szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów.

Cykl "Okiem doradcy" to nowa seria artykułów, która ukazuje się w magazynie "Hoduj z Głową Świnie".

W każdym kolejnym wydaniu publikujemy pytania hodowców i producentów trzody chlewnej przysłane do naszej redakcji lub zadane w mediach społecznościowych.

Na pytania hodowców odpowiadają doradcy zajmujący się szeroko rozumianą obsługą tych zwierząt. Sugerują oni także produkty, które mogą pomóc w rozwiązaniu danego problemu.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Nowy rok przyniósł spadki cen żywca wieprzowego

Ceny w skupie tuczników w pierwszych tygodniach 2024 r. w wielu krajach Unii Europejskiej spadły. Jest to efekt zwiększonej podaży żywca w stosunku do potrzeb rzeźni.    Notowania żywca wieprzowego na początku 2024 r. spadły o 3...

W pierwszej odsłonie nowego cyklu wybraliśmy pytanie hodowcy trzody chlewnej:

– Chciałbym wykorzystać groch w żywieniu tuczników. Dysponuję jęczmieniem i pszenicą. Czym się kierować, przygotowując taką mieszankę? Czy mogę do niej dodawać także mączką rybną i soję?

O odpowiedź poprosiliśmy przedstawicieli trzech firm. Kolejnym jest Jolanta Gdala, kierownik produktu Trouw Nutrition.

Groch, podobnie jak inne rośliny strączkowe, zawiera szereg substancji antyodżywczych, które, z wyjątkiem tanin w odmianach kolorowo kwitnących, występują w ilościach niemających istotnego wpływu na jego wartość pokarmową.

Zawierają także galaktocukry, które nie są trawione enzymatycznie w przewodzie pokarmowym świń. W wyniku ich rozkładu bakteryjnego powstają znaczne ilości gazów, które mogą być przyczyną dyskomfortu u zwierząt.

groch, żywienie tuczników, tucz świń, Dolfos, jęczmień, pszenica, mączka rybna, soja, Hoduj z Głową Świnie, tuczniki

Groch w żywieniu tuczników. Porada od firmy Dolfos

Hodowcy trzody chlewnej w wielu miejscach szukają pomocy w rozwiązywaniu swoich codziennych problemów. Doradcy za pośrednictwem magazynu "Hoduj z Głową Świnie" odpowiadają na ich pytania. Cykl "Okiem doradcy" to nowa...

Zawartość białka w nasionach grochu wynosi średnio od 20 do 22%. Jest ono bogate w lizynę, ale ubogie w aminokwasy siarkowe (metionina, treonina) i tryptofan.

Biorąc pod uwagę jego wartość biologiczną, dawki z udziałem grochu powinny być uzupełnione innymi paszami białkowymi, które zawierają wyższe poziomy aminokwasów siarkowych i tryptofanu, jak np. śruta sojowa czy rzepakowa.

Bez dodatku aminokwasów krystalicznych, trudno będzie właściwie zbilansować paszę. Mieszanka mineralna uzupełniająca powinna zawierać wysoki poziom metioniny, treoniny i tryptofanu.

– Przykładem produktu o takich parametrach jest Porkovital T-2,5%. Stosując groch w dawkach dla tuczników, rekomendujemy go w ilościach od 5-10% w paszy typu grower i 10-15% w finiszerze – mówi Jolanta Gdala.

Dawki wymagają uzupełnienia śrutą sojową. Z kolei mączka rybna jest zbyt drogim surowcem, aby stosować ją jako źródło białka w żywieniu tej grupy zwierząt.

Całą wypowiedź Jolanty Gdali dotyczącą wykorzystania grochu w żywieniu tuczników znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie" nr 5/2023. ZAPRENUMERUJ

 

 


 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA