Ukraina zniosła zakaz importu z Polski jaj, mięsa i żywego drobiu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
06-03-2024,14:55 Aktualizacja: 06-03-2024,14:56
A A A

Przestał obowiązywać zakaz eksportu na rynek ukraiński jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców z drobiu - poinformowało w środę Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W środowym komunikacie resort wskazał, że "Ukraina zniosła restrykcje wprowadzone z powodu wystąpienia w Polsce rzekomego pomoru drobiu".

Jak dodano, decyzja ta została opublikowana w Rozporządzeniu Głównego Państwowego Inspektora Weterynarii Ukrainy z dnia 23 lutego 2024 r.

O stwierdzeniu wystąpienia choroby rzekomego pomoru drobiu poinformował 11 lipca Główny Lekarz Weterynarii. Ognisko choroby stwierdzono na fermie drobiu w Topilcu w gminie Turośń Kościelna w powiecie białostockim (Podlaskie). To pierwszy w Polsce przypadek od 49 lat.

Dwa dni później Ukraina wprowadziła zakaz importu z Polski jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców pochodzących z drobiu. Na początku sierpnia restrykcje te zostały złagodzone poprzez uznanie przez Ukrainę regionalizacji w odniesieniu do rzekomego pomoru drobiu, co oznaczało, że "zniesiony został zakaz importu jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz nieprzetworzonych produktów i surowców z drobiu za wyjątkiem obszarów dotkniętych wirusem rzekomego pomoru drobiu, wyznaczonych przez kompetentny organ Rzeczypospolitej Polskiej".

Poleć
Udostępnij