Dzików jest coraz mniej. Znamy najnowsze dane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2022,9:20 Aktualizacja: 28-01-2022,9:23
A A A

Po liczbie odstrzałów jak i odszkodowań za szkody spowodowane przez dziki widać, że populacja tych zwierząt spada - powiedział na posiedzeniu podkomisji do spraw zwalczania ASF Edward Siarka, wiceminister środowiska.

Wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformował, że od 1 kwietnia do końca grudnia ub.r. Polski Związek Łowiecki w dzierżawionych i zarządzanych przez siebie obwodach łowieckich pozyskał ponad 215 tys. dzików, w tym niemal 120 tys. w ramach odstrzału sanitarnego.

przypadki asf, asf u dzików, dziki, padłe dziki, odstrzelone dziki, wirus asf, asf w Wielkopolsce, GIW

ASF. Są już nowe przypadki w 2022 roku

ASF u dzików w Polsce jest stwierdzany od początku 2022 roku. Do 13 stycznia służby potwierdziły 63 przypadki, z czego najwięcej w Wielkopolsce. Wirus ASF wciąż szerzy się w populacji dzików. Od początku 2022 roku służby potwierdziły...

Dodał, że w tym okresie miały miejsce ponad 4 mln polowań na dziki. Siarka zapewnił, że myśliwi chętnie polują na te zwierzęta.

- Obserwujemy zmianę, na tle poprzednich lat (...) mamy bardzo dużo dzików odstrzeliwanych w systemie odstrzału sanitarnego, w tej chwili jest ich ponad połowa (...) Kolejny wniosek to to że myśliwi dużo więcej muszą wychodzić w teren, żeby pozyskać tę samą ilość dzików. Są obszary, gdzie widzimy wyraźny spadek populacji, jest to widoczne po ilości wypłaconych odszkodowań" - mówił Siarka.

Polityk zaznaczył, że nie są to dane obejmujące cały sezon łowiecki 2021/2022, gdyż kończy się on 30 marca i do tego czasu odbędzie się jeszcze wiele polowań.

Główny Łowczy Lasów Państwowych Jan Błaszczyk poinformował, że w tzw. OHZ-ach (Ośrodkach Hodowli Zwierzyny), których jest w zarządzie lasów ok. 200, odstrzelono dodatkowo od 1 marca do 31 grudnia ub.r. 15,2 tys. dzików, w tym 7,4 tys. w ramach odstrzału sanitarnego. Zapewnił, że odstrzał na tych terenach jest "bardzo intensywny".

odstrzał dzików, walka z asf w Polsce, Polski Związek Łowiecki

Myśliwi a zgłaszanie odstrzelonych dzików w systemie. PZŁ tłumaczy

Co z planowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązkiem zgłaszania przez myśliwych odstrzału lub odnalezienia padłego dzika za pośrednictwem systemu informatycznego? W wydanym w tej sprawie komunikacie Zarząd Główny Polskiego...

Podkreślił, że prowadzone są także przeszukiwania lasów w celu znalezienia padłych dzików, które mogą stanowić rezerwuar wirusa ASF. Do końca grudnia znaleziono 2,8 tys. tych zwierząt, z czego połowa - jak wykazały badania - była zakażona. Natomiast wśród odstrzelonych dzików, tylko kilka procent miało wynik dodatni.

Główny łowczy LP zwrócił uwagę, że w niektórych OHZ-ach trudno jest spotkać dziki. Dotyczy to np. dyrekcji regionalnej: białostockiej, szczecińskiej i zielonogórskiej. Zaznaczył, że wkładem LP w walkę z ASF jest także grodzenie terenów, tak by dziki nie mogły przedostawać się np. na pola wokół wsi. Tylko w ubiegłym roku wybudowano płoty o długości łącznej 253 km na kwotę 5 mln zł.

Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii przypomniał, że ministerstwo rolnictwa nakazało w 2021 r. odstrzał sanitarny 212 tys. sztuk dzików; do końca roku odstrzelono ponad 137 tys. dzików. - Ten odstrzał będzie kontynuowany jeszcze w tym roku, do marca - zaznaczył. Nadal w planach jest zlikwidowanie ponad 55 tys. dzików; przede wszystkim dotyczy to woj. lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego.

Zdaniem wiceszefa weterynarii przyszły sezon łowiecki 2022/2023 będzie bardzo istotny dla zwalczania ASF. Więcej będzie dzików do ostrzału w ramach gospodarki łowieckiej, mniej jako odstrzał sanitarny. Przypomniał, że w sezonie 2021/2022 do odstrzału w ramach gospodarki łowieckiej było ok. 155 tys. sztuk, teraz "chcielibyśmy, by ta liczba była podwojona" - powiedział. Jak wyjaśnił wtedy możliwe będzie traktowanie odstrzału sanitarnego punktowo, jako elementu zwalczania choroby zakaźnej, tj. takie dziki będą przeznaczane do utylizacji.

Jażdżewski zapowiedział kupno dodatkowych 500 chłodni dla myśliwych do przechowywania tusz, a także uruchomienie w soboty i niedziele badań laboratoryjnych pod katem ASF.
 

  • Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2022

Hoduj z głową świnie:

-Tuczniki drożeją

-Okres jałowienia loch

-Dobrostan prosiąt ssących

-Biodostępność mineralnych

-Temat ASF wciąż aktualny

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2022

Hoduj z głową bydło:

-Postaw na dobrostan

-Dobre kiszonki to obowiązek

-Przygotować cielęta do opasu

-Suchy TMR w odchowie cieląt

-Czopy dostrzykowe

PRENUMERATA