Duże spadki cen na rynku trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
13-07-2020,10:10 Aktualizacja: 13-07-2020,10:04
A A A
Nadwyżka żywca wieprzowego w Niemczech jest efektem pandemii koronawirusa i zamykania kolejnych rzeźni. Dodatkowo mniejszy popyt na wieprzowinę i wstrzymanie importu przez Chiny spowodowało, że producenci świń mają duże problemy z ich sprzedażą. 
 
Stabilne ceny tuczników w minionym tygodniu odnotowano na południu Europy, czyli w Hiszpanii, Francji i Austrii. Z kolei w Europie Centralnej notowania żywca wieprzowego mocno spadły. 
 
Jest to efekt czasowego zamknięcia ubojów w największym niemieckim zakładzie mięsnym oraz wstrzymania eksportu wieprzowiny do Chin z niektórych europejskich zakładów przetwórczych – informuje Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej POLPIG.
 
cena tuczników, notowania tuczników, VEZG, niemiecka duża giełda, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, producenci tuczników

Tuczniki w Niemczech aż o 13 centów tańsze!

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG ustalona wczoraj tj. 8 lipca jest aż o 13 centów niższa od ubiegłotygodniowej. Tuczniki w Niemczech kosztują obecnie 1,47 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. To aż o 13...
Według opinii uczestników rynku wstrzymanie importu wieprzowiny do Chin jest grą, której celem jest zbicie ceny tuczników.
 
Państwo Środka pozostaje nadal pod presją dużego deficytu mięsa wieprzowego z powodu znaczącej likwidacji pogłowia w wyniku afrykańskiego pomoru świń (ASF).
 
Niesprzyjające zbiegi okoliczności spowodowały znaczne spadki cen w Niderlandach o 19 centów za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc), a w Belgii o 12 centów.
 
Tuczniki z tych państw w dużych partiach trafiały do niemieckich ubojni. W wyniku zamknięcia wielu zakładów nadwyżka świń czekająca na ubój sięga 500 tys. sztuk.
 
Ceny w Niemczech w notowaniach z 8 lipca spadły aż o 13 centów za kg wbc i osiągnęły wartość 1,47 euro. W przeliczeniu na polską walutę daje to około 6,58 złotych. 
 
tuczniki, cena tuczników, VEZG, producenci tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, tucz otwarty, hodowcy świń

Producenci świń protestują przeciwko niskim cenom

Hodowcy i producenci trzody chlewnej dzisiaj rano (10 lipca) protestowali w miejscowości Srock w woj. łódzkim. Producenci świń podkreślali, że są w bardzo trudnej sytuacji ekonomicznej, a ich działalność jest obecnie nieopłacalna. Hodowcy...
 
Ustalone notowania obowiązują od 9 do 15 lipca bieżącego roku. 
 
W Polsce również odnotowano spadki cen o 40-60 groszy za kg wbc. 
 
Żywiec wieprzowy w Danii utrzymał swoją cenę na poziomie 10,50 koron duńskich (DKK) za kg, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 6,31 złotych. 
 
Natomiast cena warchlaków kolejny tydzień z rzędu spadła. Tym razem odnotowano zmianę o 55 DKK w dół w trzech najważniejszych grupach zdrowotnych.
 
Warchlaki o statusie zdrowotnym SPF Region 2/3 PRRS negatywny kosztują 345 DKK, czyli około 208 złotych za sztukę.
 
Zwierzęta o statusie zdrowotnym SPF Region 2/3 PRRS pozytywny kosztują 325 DKK, czyli około 196 złotych, a konwencjonalne 315 DKK (niecałe 190 złotych).
 
Notowania ustalone w Danii obowiązują od 13 do 19 lipca. 
 
  • Informacje dotyczące hodowli i produkcji trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2020

Hoduj z głową świnie:

-Jest sukces czy go nie ma?

-Eliminują muchy na dobre

-Kaszel w chlewni

-Cykl zamknięty na życie

-Koronowirus w wieprzowinie?

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wracamy do normalności

-Shredlage w praktyce

-Za i przeciw tłustej diecie

-Uwaga na stres cieplny

-Jak uniknąć podgrzania?

PRENUMERATA