Do hodowców świń docierają pozytywne sygnały rynkowe

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
01-12-2022,15:35 Aktualizacja: 10-12-2022,13:28
A A A

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po raz drugi z rzędu wzrosła i osiągnęła poziom 2 euro za kg wbc. Po raz ostatni takie stawki hodowcy otrzymywali w okresie od 13 do 19 października. 

Podwyżka cen na dużej giełdzie została poprzedzona kompletem sprzedanych tuczników we wtorkowej licytacji i podwyższeniem stawek na małym parkiecie.

Obecnie na licytacjach ISW cena wynosi 2,08 euro za kg w klasie E (9,74 zł), natomiast na dużej giełdzie rekomendowana stawka wynosi 2,00 euro za tuszę 57% (9,16 zł ).

  • Wszystkie notowania cen tuczników na giełdzie VEZG w 2022 roku znajdziesz TUTAJ

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Popyt na żywiec wieprzowy rośnie co wpływa na ceny

Tuczniki w ostatnich notowaniach Niemieckiej dużej giełdy podrożały o 5 centów za kilogram. Jest to efekt zwiększonego popytu, który wynika ze zbliżających się świąt oraz spadającego pogłowia trzody chlewnej.    Od około...

- Zrzeszenie zapowiedziało nawet to, że spodziewane są kolejne wzrosty cen, właśnie w wyniku braku świń! Warto odnotować, że podczas ustalania ceny, był brany pod uwagę przedział cenowy w zakresie 2,00-2,05 euro, tak więc podwyżki oficjalne są nad wyraz ostrożne. Czemu tak twierdzę? Spójrzmy na rynek polski, który już od jakiegoś czasu wykazuje się wyższym pułapem cenowym, aniżeli niemiecki - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy PZHiPTCh Polsus i dodaje:

- Już na początku tego tygodnia mówiło się o stawkach przekraczających 10 zł za kg w klasie E. Wczorajsza decyzja VEZG tylko utrwaliła ten trend i negocjacje w białych strefach, a szczególnie dotyczących sprzedaży całosamochodowych, zaczynają się właśnie od poziomu 10 zł za kg w klasie E.

Wraz ze wzrostem cen w skupach zauważalny jest również wzrost zainteresowania warchlakami na krajowym rynku.

- Obecnie, za prosięta w wadze 30 kg w najwyższym statusie zdrowotnym, trzeba zapłacić ponad 400 złotych za sztukę. Firmy zajmujące się sprzedażą prosiąt mówią jednak, że o towar jest coraz trudniej.

- Trudności te nie są związane tylko i wyłącznie ze zwiększonym popytem, ale przede wszystkim zmniejszoną podażą. Informacje te sugerują wprost, iż podwyżki cen tuczników wcale się nie skończyły, a nawet jeśli będą miały jakąś przerwę, to będzie ona niedługa ze względu na brak świń - zauważa Czarniak dodając:

- Przed świętami otrzymujemy z rynku wiele pozytywnych dla nas sygnałów. Należy do nich dodać jeszcze notowania cen zbóż i rzepaku, które systematycznie spadają i wpływają na przeceny zbóż paszowych, również w Polsce.


Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA