Popyt na żywiec wieprzowy rośnie co wpływa na ceny

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
28-11-2022,10:30 Aktualizacja: 28-11-2022,10:26
A A A
Tuczniki w ostatnich notowaniach Niemieckiej dużej giełdy podrożały o 5 centów za kilogram. Jest to efekt zwiększonego popytu, który wynika ze zbliżających się świąt oraz spadającego pogłowia trzody chlewnej. 
 
Od około dwóch lat, jak podaje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig, hodowcy trzody chlewnej zmagają się z problemem braku opłacalności produkcji. 
 
Jest to głównie efekt afrykańskiego pomoru świń (ASF), który zablokował możliwość handlu z większością istotnych rynków świata, a także inwazji Rosji na Ukrainę, co wywołało drastyczne podwyżki cen nawozów i gazu. Wydarzenia te doprowadziły do ogromnych wzrostów kosztów produkcji.
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Cena tuczników na VEZG z 23 listopada

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po 10 tygodniach w końcu wzrosła. Hodowcy świń mogą więc liczyć na pierwsze od dawna podwyżki w skupie. Cena tuczników w notowaniach z 23 listopada wzrosła o 5 centów do poziomu 1,95 euro...
Od 23 września do 8 listopada przez 14 internetowych licytacji małej niemieckiej giełdy ISW sprzedano zaledwie 320 świń w dwóch partiach. Obecnie sprzedaż ruszyła i przez pięć ostatnich licytacji sprzedano ponad 2,5 tys. świń oraz odnotowano wzrost ceny z poziomu 1,93 euro za kg (około 9,05 zł) do 2,06 euro za kg (około 9,65 zł).
 
Wyraźne wzrosty dotyczą również dużej niemieckiej giełdy, gdzie od połowy października przez miesiąc cena rekomendowana za tuczniki utrzymywała się na poziomie 1,90 euro za kg (około 8,90 zł). 
 
W minioną środę (23 listopada) cena wzrosła o 5 centów do poziomu 1,95 euro za kg, czyli około 9,14 zł. W Polsce w poniedziałek 21 listopada średnia stawka skupu żywca wynosiła 7,04 zł za kg i 9,05 zł za kg za klasę E.
 
Jednak wzrost na niemieckiej giełdzie spowoduje, że stawki w Polsce także zwiększą się w nadchodzącym tygodniu o około 0,25 zł za kg. Jest to efekt malejącego pogłowia świń w Polsce, Niemczech, jak i całej Europie, oraz zbliżających się świętami Bożego Narodzenia.
 
Według wyliczeń niemieckiej giełdy ISN, aby hodowcy mieli zysk z produkcji cena powinna wzrosnąć do około 2,50 euro za kg (około 11,72 zł), czyli o ponad 25% więcej niż ma to miejsce aktualnie. 
 
Eksperci przewidują, że do sylwestra stawki w skupach powinny rosnąć, jednak ich zdaniem osiągnięcie tak wysokiego poziomu, który byłby jednoczesnym pobiciem rekordu cen na niemieckich giełdach, wydaje się mało realne.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2022

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA