Ceny tuczników przed świętami raczej nie wzrosną?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
07-12-2017,15:00 Aktualizacja: 07-12-2017,13:23
A A A

Rynek żywca wieprzowego w krajach unijnych jest w równowadze - informują analitycy Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Ceny tuczników są więc stabilne. W większości krajów Wspólnoty od kilku tygodni utrzymują się one na niezmienionym poziomie. Dzieje się tak mimo dużej podaży żywca na rynku.

Tuczniki są skupowane przez zakłady mięsne bez większych problemów. Na rynku widoczne jest już sezonowe przedświąteczne ożywienie. Pozwala ono na wykorzystanie pełnych mocy przerobowych zakładów przetwórczych.

Personel skupujący żywiec wieprzowy, jak informuje KZP-PTCH, według ostatnich raportów z niektórych krajów zauważył niewielki spadek masy ubojowej tuczników.

rosyjskie embargo na wieprzowina, ue-rosja, handel wieprzowinę, wieprzowina, Światowa Organizacja Handlu

Rosja zniosła embargo na wieprzowinę

Od 6 grudnia tracą moc akty prawne zakazujące (ze względu na ASF) wwozu żywych świń i wieprzowiny z krajów UE do Rosji - poinformowała tamtejsza służba nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego. Rossielchoznadzor oświadczył, że na razie nie...

Liczba oferowanych tuczników na najbardziej wpływowym na cenę skupu żywca rynku w Niemczech od początku tego tygodnia zaspokaja zapotrzebowanie zakładów ubojowych.

Popyt jest równoważony przez podaż więc w tej sytuacji nie ma przesłanek do ruchów cenowych. W efekcie szóstego grudnia cena skupu żywca wieprzowego utrzymała się tam na poziomie 1,45 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej (wbc).

Cena tuczników, jak informują analitycy KZP-PTCH, do Świąt Bożego Narodzenia nie powinna się zmienić, a nawet jeśli tak się stanie będą to nieznaczne ruchy.

Podaż żywca wieprzowego w dwóch pierwszych kwartałach przyszłego roku ma być nadal utrzymana na wysokim poziomie. Wpłynie na to wcześniejszy wzrost stada macior o 1,1 procent w całej Unii Europejskiej.

Tuczniki będą więc w podobnej cenie. Wzrost ich notowań będzie możliwy jedynie w sytuacji ożywionego eksportu unijnej wieprzowiny na rynku trzecie, w tym głównie do Chin.

"Sukces eksporterów będzie łagodził skutki większej podaży żywca wieprzowego w nowym roku" czytamy w komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA