Ceny tuczników pozostają bardzo niskie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
04-10-2021,12:30 Aktualizacja: 04-10-2021,10:18
A A A
Tuczniki na dużej giełdzie w Niemczech nieznacznie potaniały o 1 cent za kg wagi bitej ciepłej (wbc). W większości krajów Unii Europejskiej ceny w skupie ustabilizowały się na dramatycznie niskim poziomie. 
 
Notowania tuczników we Francji oraz w Hiszpanii spadły odpowiednio o 4 i 3 centy za kg wbc. Cena w pozostałych krajach unijnych, jak informuje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, wykazuje stabilizację pomimo większej sezonowej podaży żywca wieprzowego i rosnącej konkurencji na rynku wieprzowiny Wspólnoty.
 
W Danii spadł popyt na unijną wieprzowinę ze strony Chin. Od 1 października w Holandii są planowane spadki cen na podroby wieprzowe wysyłane na rynki azjatyckie.
 
tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

Armagedon na rynku świń. Tuczniki są jeszcze tańsze

Cena tuczników w notowaniach dużej niemieckiej giełdy VEZG z 29 września zmalała do poziomu 1,24 euro za kg wagi bitej ciepłej. "Na niemieckim rynku trzody chlewnej niektóre zakłady ubojowe ponownie próbują obniżyć ceny...
W Niemczech dużym problemem jest nadprodukcja wieprzowiny, co odzwierciedlają pełne magazyny. Aby poprawić trudną sytuacje tamtejsze sieci handlowe rozpoczęły intensywne kampanie i promocje na wieprzowinę. 
 
Ubojnie zmagają się również z brakiem pracowników, co głównie jest związane z Covid-19. Dodatkowo ograniczony popyt ubojni przekłada się na rosnącą presję na ceny skupu tuczników. 
 
Ponadto w północno-zachodniej części Niemiec zwiększa się podaż żywca wieprzowego w stosunku do zapotrzebowania rynku.  W notowaniach dużej giełdy z 29 września cena tuczników spadła o 1 cent do wysokości 1,24 euro za kg wbc, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 5,67 zł.
 
Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzanej przez ISN, mimo optymistycznych prognoz cenowych w 2022 r., 60% niemieckich producentów prosiąt oraz 40% producentów tuczników zamierza w ciągu 10 lat zakończyć produkcję.
 
W Polsce spadek cen skupu tuczników został zahamowany, ale pozostają one na dramatycznie niskim poziomie. 
 
Tuczniki w klasie E są skupowane średnio po 5,55-5,60 zł za kg. W dniach 13-19 września za świnie rzeźne dostawcy otrzymywali średnio 4,35 zł za kg. Było to o 3% mniej niż w poprzednim tygodniu oraz o 14% niż przed miesiącem, informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Cena tego żywca była o 10% niższa niż w analogicznym okresie 2020 r. 
 
Półtusze wieprzowe kosztowały średnio 6,63 zł za kg. Były one o 3% tańsze niż tydzień wcześniej oraz o 11% niż w trzecim tygodniu sierpnia. W odniesieniu do notowań sprzed roku półtusze wieprzowe potaniały o 5,5%.
 
Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA