Cena tuczników w Niemczech ani drgnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
20-04-2022,16:05 Aktualizacja: 04-05-2022,15:15
A A A

Cena tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG po raz trzeci z rzędu pozostała na tym samym poziomie i wyniosła 1,95 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 20 kwietnia wg NBP (4,6295) jest to 9,03 zł za kg wbc

"Na początku nowego tygodnia ubojowego podaż trzody chlewnej nadal pokrywa popyt, a regionalne nadwyżki nie zostały jeszcze wyeliminowane" czytamy w komunikacie VEZG.

- W ostatnich tygodniach zaobserwowaliśmy spadek dynamiki wzrostu cen i ostatecznie ich utrzymanie przez kolejne notowania na tym samym poziomie. Można uznać, że rynek UE został w pewien sposób zbilansowany. Musimy więc czekać na nowe impulsy do ich wzrostu, które moim zdaniem, wkrótce się pojawią - komentuje Aleksander Dargiewicz, Prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

trzoda chlewna, pogłowie trzody chlewnej, świnie, stada świń, Gobarto, ARiMR, gospodarstwa trzodowe, ASF, wirus ASF

Liczba świń w Polsce wciąż maleje

Świnie w Polsce na dzień 31 marca, jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), były utrzymywane w 66,2 tysiącach zarejestrowanych stad. Liczba stad świń w naszym kraju w ostatnich 3 miesiącach zmniejszyła się o...

Cena tuczników w wysokości 1,95 euro za kg wbc będzie obowiązywała do 27 kwietnia. Dla wielu hodowców wciąż jest ona zbyt niska.

- Na ten moment sytuacja jest bardzo trudna i nieprzewidywalna. Nikt nie wie co będzie się działo z kosztami produkcji, a konkretnie z zasiewami zbóż na Ukrainie w obliczu trwającej tam wojny oraz, co się z tym wiąże, z cenami pasz - mówi Bogusław Prałat, hodowca trzody chlewnej z woj. wielkopolskiego posiadający stado macior liczące 250 sztuk oraz Prezes nowo powstałego Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.

Hodowcy czekają na to, aż cena wzrośnie ponad symboliczne 2 euro za kg wbc.

- Prognozy są takie, że granica 2 euro za kg wbc zostanie znacząco przekroczona. Czekamy na to, ponieważ obecne stawki, mimo że są dość wysokie, nie gwarantują jeszcze opłacalności produkcji, przynajmniej nie wszystkim hodowcom - mówi Aleksander Dargiewicz.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu