Liczba świń w Polsce wciąż maleje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
19-04-2022,12:50 Aktualizacja: 19-04-2022,12:41
A A A

Świnie w Polsce na dzień 31 marca, jak wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), były utrzymywane w 66,2 tysiącach zarejestrowanych stad.

Liczba stad świń w naszym kraju w ostatnich 3 miesiącach zmniejszyła się o 5,7%. Jak podaje w swojej analizie rynku Gobarto, dziennie w Polsce ubywało więc średnio 51 gospodarstw trzodowych. Dla porównania w ciągu ubiegłego roku liczba stad malała średnio o 92 stada.

Jeśli ten trend się utrzyma, już za 2-3 miesiące możemy mieć w Polsce o połowę mniej hodowli niż na koniec 2019 r.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Ceny tuczników ustabilizowały się?

Podaż żywca wieprzowego w okresie przedświątecznym był zbilansowany, a ceny pozostały bez większych zmian. Notowania krajowe jak i na niemieckiej dużej giełdzie, utrzymały poziom sprzed tygodnia.    Przed Świętami Wielkanocnymi rynek...

Hodowcy i producenci świń likwidują swoje stada głównie wskutek nieopłacalność produkcji. Dzieje się tak również dlatego, że większość kraju wciąż pozostaje w strefach objętych ograniczeniami związanymi z afrykańskim pomorem świń.

Pogłowie trzody chlewnej w Polsce wynosi obecnie 9,79 mln sztuk, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku. W ciągu I kwartału 2022 r. liczba świń spadła o 355 tys. (tj. 3,5%), co daje średnią 4,6 tys. każdego dnia.

Najwięcej świń ubyło w woj. zachodniopomorskim (41,2%), dolnośląskim (12,9%) i lubuskim (7,8%). Liczba tych zwierząt wzrosła w woj. podlaskim (8,4%), małopolskim (5,5%) i opolskim (1,4%).

Dane za kwartał pokazują dalszy wzrost zarówno liczby hodowli powyżej 100 sztuk, jaki i znajdującego się w nich pogłowia.

3% największych gospodarstw, tj. posiadających ponad 1000 sztuk trzody chlewnej, odpowiada za ponad połowę hodowli świń w Polsce.

W ciągu I kwartału 2022 r. statystyczne stado powiększyło się o 3 świnie i obecnie liczy ono 148 sztuk.

Gobarto zwraca również uwagę na rosnącą liczbę stad do 10 sztuk w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2024

Hoduj z głową świnie:

-Przednówek w chlewni

-Tucz świń w cyklu otwartym. Żywienie

-Stres cieplny a rozród loch

-Środki do walki z muchami

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2024

Hoduj z głową bydło:

-Dobra siara to podstawa

-Stres cieplny - rozród, żywienie, cielęta

-Kwasica żwacza w świetle najnowszych doniesień

-Metody diagnozowania ciąży

 

PRENUMERATA