Cena tuczników nie chce rosnąć. VEZG bez zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-06-2022,8:15 Aktualizacja: 09-06-2022,7:50
A A A

Cena świń na niemieckiej dużej giełdzie VEZG już od ponad miesiąca utrzymuje się na poziomie 1,80 euro za kg wbc. W przeliczeniu na polską walutę po kursie euro z 8 czerwca wg NBP (4,5817), jest to 8,24 zł za kg wbc. Będzie ona obowiązywała do 15 czerwca.

- U nas, w porównaniu do zeszłego tygodnia, w oficjalnych cennikach niewiele się zmieniło i zakłady płacą maksymalnie około 8,60 zł w klasie E. W żadnym wypadku nie zadowala to ani rolników w Polsce, ani za Odrą, czego efektem są kolejne likwidacje stad, a co za tym idzie duża podaż loch pochodzących z cyklu zamkniętego - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń w cyklu zamkniętym i rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

cena tuczników, trzoda chlewna, żywiec wieprzowy, niemiecka cena

Zmiany cen na krajowym i europejskim rynku tuczników

Tuczniki w Polsce pod koniec maja nieznacznie podrożały. Z kolei średnia cena skupu w Unii Europejskiej spadła.    Żywiec wieprzowy w Polsce w dniach 23-29 maja skupowano średnio po 6,56 zł za kg. Cena ta była o 1% wyższa niż w poprzednim...

Hodowcy świń mają nadzieję na obniżenie cen zbóż, które decydują o opłacalności produkcji. Te nieco spadły, co zazwyczaj ma miejsce przed zbliżającymi się żniwami. Obecnie dochodzi jednak drugi czynnik, jakim jest zboże z Ukrainy dostępne na polskim rynku w niższej cenie.

- W dyskusjach na forach rolniczych pojawiają się obawy o całkowitą destabilizacją rynku zbożowego, jeżeli sytuacja nie zostanie uregulowana przez polityków. Jest to obecnie bardzo ważne dla całego sektora rolnego, bo może zachwiać nie tylko rynkiem zbóż, ale i produkcji zwierzęcej - zauważa Bartosz Czarniak.

Ceny świń powinny rosnąć, ponieważ obecnie weszliśmy w fazę zmniejszonego pogłowia tych zwierząt w Europie. Ponadto, jak podaje Czarniak, docierają do niego informacje o dużych problemach hiszpańskich stad z wirusem PRRS.

Notowania tuczników zależą także od eksportu unijnej wieprzowiny, który niestety oddziałuje na nie negatywnie.

- UE wyeksportowała poza swoje granice o ponad 20% mniej wieprzowiny niż przed rokiem. Trzeba ją więc zagospodarować na rynku wewnętrznym, co nie jest proste - podsumowuje Bartosz Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA