Cena tuczników bez zmian. To pozytywne zaskoczenie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
30-10-2023,8:05 Aktualizacja: 30-10-2023,4:59
A A A

Cena skupu tuczników na dużej giełdzie VEZG w Niemczech pozostaje bez zmiany. W obecnym tygodniu ubojowym zakłady mięsne za Odrą nadal płacą za nie 2,10 euro za kg wbc.

– Pozytywnie zaskoczyło mnie to, że cena na giełdzie VEZG nie zmieniła się względem zeszłego tygodnia – mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS dodając:

– Spodziewałem się jej spadku, ponieważ na najważniejszych rynkach europejskich takich jak np. Hiszpania, czy światowych (USA), mieliśmy ostatnio obniżki. Do tego mała giełda za Odrą kolejny tydzień nie odnotowuje sprzedaży

tuczniki, cena tuczników, wieprzowina, mięso wieprzowe, tuczniki w Niemczech, VEZG, żywiec wieprzowy, świnie

VEZG 25 października. Cena wciąż bez zmian

Cena skupu tuczników na dużej giełdzie VEZG w Niemczech pozostaje bez zmiany. W obecnym tygodniu ubojowym zakłady mięsne za Odrą nadal płacą za nie 2,10 euro za kg wbc. Cena tuczników w notowaniach VEZG z 25 października utrzymała się...

Hodowca uważa więc, że pozostawienie ceny tuczników na dotychczasowym poziomie jest obecnie dobrym rozwiązaniem.

– Cena wynosi 2,10 euro za kg w klasie E, co daje obecnie 9,40 zł. Przed tygodniem było to 9,34, a więc nasza waluta nieco osłabła. Z tego też powodu nie spodziewam się obecnie zmian w cennikach krajowych względem ostatniego tygodnia – mówi Czarniak.

Jaka przyszłość rysuje się przed hodowcami i producentami trzody chlewnej? W obliczu Świąt Bożego Narodzenia i sylwestra może być ona lepsza niż obecnie. Czas ten zawsze oznacza bowiem wzmożony handel.

– Czy zatem ceny w listopadzie będą szły do góry? Bardzo realne, tym bardziej że z kolejnych krajów UE płyną do nas informacje o spadku pogłowia. Np. w Belgii zmalało ono o 7,3% – mówi Czarniak dodając:

– Zarazem mamy informacje o umacnianiu się rynków dotychczas niedocenianych. Brazylia zwiększyła swój eksport wieprzowiny o ponad 9%.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu