Cena rekordowa, a tuczników brakuje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-02-2023,9:30 Aktualizacja: 11-02-2023,4:35
A A A

Cena tuczników na środowym parkiecie VEZG 8 lutego wzrosła o 12 eurocentów do rekordowego poziomu 2,20 Euro za kg przy 57% mięsności.

Zakłady mięsne w Polsce również podnoszą stawki i oferują 10,50 zł za klasę E. Jednak świń na rynku brakuje i niewiele wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie sytuacja ta się zmieniła.

- Według danych Eurostat roczne wyniki uboju świń za 2022 rok były niższe niż w 2021, co wynika z mniejszego pogłowia, które spadło we wszystkich krajach członkowskich. Słysząc takie dane nie dziwi decyzja Danish Crown, które postanowiło ograniczyć uboje w Essen w Niemczech o 40% do maja 2023 roku - mówi Bartosz Czarniak, hodowca świń oraz rzecznik prasowy Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.

Hodowca uważa, że spadek pogłowia wynikający z kryzysu trwającego w ostatnich 2 latach przenosi się teraz na zakłady mięsne, które muszą poszukiwać surowca.

pogłowie trzody chlewnej, świnie, tuczniki, żywiec wieprzowy, lochy, maciory, tuczniki, spadek pogłowia, GUS, import,

Pogłowie świń w dół. Duży spadek liczby prosiąt

Pogłowie świń w grudniu 2022 r., według wstępnych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, było o 6,0% niższe od notowanego rok wcześniej. Jego redukcja wystąpiła we wszystkich grupach produkcyjnych, a w szczególności...

Pogłowie świń a ceny zbóż

Sytuacja na rynku trzody nie jest obojętna również dla producentów zbóż. Mniejsze pogłowie zwierząt powoduje mniejsze zapotrzebowanie na pasze. Może to wywoływać kolejne obniżki paszowego ziarna.

- Rolnicy, którzy nie będą chcieli sprzedać tanio zboża, a mają budynki inwentarskie, zasiedlą je szybko tak, aby pozostawione zboże przepuścić przez zwierzęta i sprzedać z zyskiem, co może spowodować nagły wysyp tuczników. Czy to jednak nastąpi? Na pewno nie szybko - mówi Czarniak.

Właśnie najszybszą metodą zwiększenia pogłowia świń jest zakup warchlaków oraz ich tucz. Tutaj pojawiają się jednak problemy.

- Warchlak jest nie tylko drogi, ale przede wszystkim go brakuje. Przez ostatnie dwa lata wielu rolników zrezygnowało z produkcji prosiąt lub jak w przypadku Danii, postanowili zmienić charakter produkcji na cykl zamknięty. Powoduje to wyraźną dziurę, której nie da się ot tak załatać - zauważa Czarniak.

pomoc dla hodowców świń, wsparcie dla rolnictwa, arimr

Hodowcy złożyli dziesiątki tysięcy wniosków o pomoc

7 lutego zakończyło się przyjmowanie wniosków o wsparcie dla producentów świń. Do ARiMR wpłynęło 34 620 wniosków, aż ponad 10 tys. z Wielkopolski. Wysokość pomocy zależy od ilości posiadanej trzody chlewnej, maksymalnie można...

Mało macior w Polsce

Produkcja prosiąt będzie większa tylko wtedy, gdy zwiększy się stado podstawowe. Obecnie w Polsce mamy około 34 620 stad, które posiadają stada macior.

Jak wynika z liczby złożonych wniosków w ramach "Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę", mamy w kraju około 34 620 stad. Najwięcej, bo ponad 10 tys., znajduje się w Wielkopolsce.

- Ile z tych stad produkuje prosięta na rynek? Zdecydowanie za mało, aby nadążyć za jego potrzebami. Tak wiec rolnicy teraz będą zwiększać stada podstawowe, zarówno ci którzy produkują prosięta, jak i ci w cyklu zamkniętym. Jednak nawet gdybyśmy teraz kryli wszystkie maciory to i tak potomstwo od nich trafi do rzeźni dopiero za 9-10 miesięcy - podsumowuje Bartosz Czarniak.

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2023

Hoduj z głową bydło:

-Dobre kiszonki to tańszy opas

-Hodowla i ekonomia

-Stymulacja odporności cieląt

-Zasuszenie samo się nie zrobi

-Stado bydła w telefonie

 

PRENUMERATA