Hodowcy złożyli dziesiątki tysięcy wniosków o pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-02-2023,14:20 Aktualizacja: 11-02-2023,4:35
A A A

7 lutego zakończyło się przyjmowanie wniosków o wsparcie dla producentów świń. Do ARiMR wpłynęło 34 620 wniosków, aż ponad 10 tys. z Wielkopolski. Wysokość pomocy zależy od ilości posiadanej trzody chlewnej, maksymalnie można dostać 70 tys. zł.

Wnioski były przyjmowane w ramach "Nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę". Pomoc jest finansowana z budżetu PROW 2014-2020 - poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Choroba Aujeszkyego u świń, hodowla trzody chlewnej, eksport żywych świń

Choroba Aujeszkyego u świń będzie dalej zwalczana

Przedłużenie realizacji programu zwalczania choroby Aujeszkyego u świń na lata 2023 i 2024 - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do prac rządowych. Celem programu jest uznanie przez Komisję Europejską terytorium...

O dofinansowanie mogli ubiegać się producenci rolni zajmujący się chowem lub hodowlą trzody chlewnej, jeżeli do 15 maja 2022 r. zgłosili do rejestru (IRZ - Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt) co najmniej 10 świń urodzonych w siedzibie stada między 1 kwietnia 2021 r. a 31 marca 2022 r. i do 18 stycznia 2023 r. poinformowali o oznakowaniu przynajmniej 1 zwierzęcia.

Starający się o to wsparcie musiał ponadto spełniać przynajmniej jeden z warunków dotyczących prowadzenia działań prośrodowiskowych, np. zajmować się produkcją ekologiczną; wykonać inwestycję związaną z ochroną środowiska lub zachowaniem klimatu w ramach "Premii dla młodych rolników", "Restrukturyzacji małych gospodarstw" czy też "Modernizacji gospodarstw rolnych"; wytwarzać w gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła.

Wysokość pomocy uzależniono od liczby oznakowanych zwierząt. Dofinansowanie w przypadku pojedynczego rolnika może wynieść od 2,4 tys. zł (w przypadku zgłoszenia 10-24 sztuk) do 70 tys. zł (gdy wniosek dotyczy co najmniej 600 świń).

Nabór rozpoczął się 18 stycznia i został wydłużony do 7 lutego. Dokumenty były przyjmowane przez internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
 

Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu