Boją się ASF. Będzie płot na granicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-08-2018,13:20 Aktualizacja: 16-08-2018,16:25
A A A

Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium, co ma zapobiec szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Duńska Agencja Ochrony Środowiska poinformowała w środę, że zaaprobowała plan tego ogrodzenia, które będzie miało do 1,5 metra wysokości.

Budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

wirus asf, przypadek asf, padłe dziki, ASF

ASF dotrze do Niemiec za cztery lata?

Afrykański pomór świń za cztery lata może dotrzeć do Niemiec. Tak wynika z symulacji przeprowadzonej przez dra Andrzeja Jarynowskiego z Instytutu Badań Interdyscyplinarnych we Wrocławiu. Afrykański pomór świń był jednym z...

Duński parlament wyraził w czerwcu zgodę na to ogrodzenie, mające uchronić duńskich hodowców trzody chlewnej przed ASF.

Krytycy twierdzą jednak, że ogrodzenie stworzy zagrożenie dla dzikiej fauny i że będzie "symbolicznym gestem" w sytuacji, gdy dziki będą mogły przedostawać się na terytorium Danii np. wpław bądź drogami, które nie będą zagrodzone. Wskazuje się też, że Dania praktycznie nie ma problemu z afrykańskim pomorem świń.

Według Agencji Ochrony Środowiska ogrodzenie zostało zaplanowane w taki sposób, by zapewniony był swobodny ruch ludzi i pojazdów między obu krajami, należącymi do strefy Schengen.

Agencja Associated Press odnotowuje, że Dania - duży eksporter wieprzowiny - jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym pogłowie świń jest większe niż liczba ludności. Na każdych 100 Duńczyków przypada 215 tych zwierząt.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu