ASF zbiera żniwa w rosyjskich fermach trzody chlewnej

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
05-01-2023,14:35 Aktualizacja: 05-01-2023,13:38
A A A
W ciągu ostatnich kilku tygodni w wyniku afrykańskiego pomoru świń (ASF) rosyjska branża trzody chlewnej poniosła ogromne straty. Oszacowano je na łączną wartość 500 mln rubli, czyli około 8,5 mln dolarów. 
 
Rosyjski krajowy związek ubezpieczycieli rolnych oszacował, że w ciągu ostatnich tygodni rosyjski przemysł trzody chlewnej poniósł ogromne straty sięgające 500 mln rubli. Były one spowodowane wirusem ASF. 
 
Tylko część szkód wyrządzonych przez ASF, jak podaje pigprogress.net, była ubezpieczona. W pierwszej połowie 2022 r. rosyjscy ubezpieczyciele przekazali rolnikom 550 mln rubli. Była to rekompensata za utratę inwentarza żywego.
 
ASF we Włoszech, afrykański pomór świń, Sardynia wolna od ASF, trzoda chlewna,

ASF - Sardynia wolna od wirusa

Sardynia po 11 latach walki z afrykańskim pomorem świń (ASF) uwolniła się od wirusa. Dzięki temu od stycznia 2023 r. będzie mogła wznowić eksport wieprzowiny.    Sardynia jest to włoska wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Po 11...
Pieniądze trafiły głównie do hodowców trzody chlewnej, którzy stracili świnie w wyniku wybuchu choroby. Pomocą objęto także hodowców drobiu, którzy ucierpieli z powodu wybuchu grypy ptaków.
 
Obecnie to ASF jest jednym z głównych czynników napędzających rosyjski rynek ubezpieczeń rolnych. W pierwszych 9 miesiącach 2022 r. jego wartość wynosiła 8,2 mld rubli, czyli około 140 mln dolarów. 
 
Było to o 28% więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Niemal 90% rynku są to ubezpieczenia dotowane przez państwo. 
 
Wciąż najwięcej ubezpieczeń dotyczy upraw, które stanowią 61% udziału w rynku. Ubezpieczenia żywego inwentarza mają 36% udziału w rynku. 
 
- Wraz z grypą ptaków ASF jest przyczyną największych wypłat ubezpieczeniowych w rosyjskich ubezpieczeniach rolnych – tłumaczy Korney Bizhdov, prezes związku ubezpieczycieli rolnych.
 
Rosja, eksport wieprzowiny, mięso wieprzowe, ASF, afrykański pomór świń, bioasekuracja.

Rosja sukcesywnie zwiększa eksport wieprzowiny

Federacja Rosyjska planuje podwojenie dostaw mięsa na rynki zagraniczne.  Do 2030 r. chce stać się jednym z pięciu największych światowych eksporterów wieprzowiny.   Na przełomie najbliższych pięciu do siedmiu lat Rosja chce...
W 2021 r. w obwodzie pskowskim dokonano rekordowej wypłaty ubezpieczenia na rzecz firmy, która otrzymała 539 mln rubli (około 9 mln dolarów). Firma straciła 30 tys. świń w wyniku wybuchu ASF. 
 
W 2022 r. w obwodzie biełgorodzkim ubezpieczyciele przekazali 205 mln rubli (3,5 mln dolarów) dwóm gospodarstwom rolnym za utratę żywego inwentarza.
 
W Rosji wciąż odnotowuje się nowe ogniska ASF. W pierwszej połowie 2022 r. rosyjska służba weterynaryjna ujawniła ogniska ASF tylko w gospodarstwach przydomowych i wśród dzikich zwierząt. 
 
W listopadzie wykryto ASF w obwodzie dmitrowskim w obwodzie orłowskim, gdzie znajduje się największy rosyjski producent wieprzowiny Miratorg. Wszystkie świnie na jej farmie Oryol zostały ubite. 
 
Na poczatku grudnia rosyjskie służby weterynaryjne nałożyły kwarantannę w regionie krasnodarskim, gdzie wirus został potwierdzony w hodowli świń Yaseni Trading House, z której około 20 tys. świń trafiło do ubicia.
 
Więcej informacji na temat hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2023

Hoduj z głową świnie:

-Pieniądze na ogrodzenie

-Co z ceną za tuczniki

-Włókno w paszy dla zdrowia

-Odchów prosiąt po nowemu

-Co zamiast tlenku cynku?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2023

Hoduj z głową bydło:

-Cena mleka w UE spada

-Pierwiastki potrzebują miejsca

-Genetyka, czyli hazard w oborze

-Postawili na szybkość doju

-Czołówka producentów opasów

 

PRENUMERATA