ASF zagraża województwom o największej koncentracji świń

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
17-06-2018,12:35 Aktualizacja: 12-07-2018,12:13
A A A

Wirus ASF już pod koniec ubiegłego roku przedostał się za Wisłę. Powoli zaczyna on zagrażać województwom w Polsce, w których występuje największa koncentracja produkcji trzody chlewnej.

Produkcja trzody chlewnej w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim stanowi 67 procent całej produkcji świń.

"Zagęszczenie trzody chlewnej na 100 ha wynosi 66 szt. w woj. łódzkim, 73 szt. w kujawsko-pomorskim i 143 szt. wielkopolskim. Dla porównania zagęszczenie świń w województwie podlaskim jest kilkukrotnie mniejsze i wynosi 15 szt./100 ha" podają analitycy Krajowego Związku Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej.

asf w polsce, asf u świń, lubelszczyzna, ogniska asf u świń, gmina Wola Uhruska. gmina Ruda Huta

Wykryto kolejne ogniska ASF u świń

Trzy nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń wykryto w Lubelskiem - jedno w gminie Wola Uhruska oraz dwa w gminie Ruda Huta. Hodowano w nich łącznie 32 świnie. 117. ognisko ASF wykryto w gminie Wola Uhruska, w którym było 20 świń; 118 w...

Tak duże zagęszczenie trzody chlewnej sprawia bardzo duże ryzyko. Kiedy wirus dostanie się do regionów naszego kraju, które charakteryzują się dużą koncentracją hodowli i produkcji świń, wówczas liczba ognisk może zacząć drastycznie rosnąć.

Większa liczba ognisk to również większa liczba likwidowanych stad oraz utylizowanych świń. To z kolei oznacza bardzo duże wydatki z budżetu państwa.

"W rezultacie ograniczeń w przemieszczaniu świń możemy spodziewać się paraliżu dostaw surowca do zakładów mięsnych oraz utylizacji dużej liczby trzody chlewnej w przypadku braku zachowania zasad dobrostanu zwierząt. Naszym zdaniem odpowiednie służby powinny zawczasu przygotować się na niekorzystny scenariusz rozwoju sytuacji" podsumowują członkowie KZP-PTCH.

Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu