ASF - wzmożone kontrole na wschodniej granicy Polski

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
17-01-2018,12:15 Aktualizacja: 17-01-2018,13:00
A A A
Afrykański pomór świń (ASF) rozprzestrzenia się coraz bardziej. W związku z tym na przejściach granicznych na wschodzie kraju są prowadzone kontrole przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. 
 
Wirus ASF może być przenoszony w produktach spożywczych przez osoby migrujące do Polski ze Wschodu Europy.
 
- Wzmożona kontrola jest potrzebna szczególnie teraz, gdy rośnie liczba osób przekraczających wschodnią granicę kraju. Ma to związek z okresem świątecznym u naszych sąsiadów - w radiowej Jedynce mówił Piotr Pogorzelski z Departamentu Ceł KAS.
 
walka z asf, pomoc dla producentów świń, bioasekuracja, odstrzał dzików, krzysztof jurgiel

Jurgiel chce pomocy dla producentów świń. Bioasekuracja w całym kraju

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zwróci się do KE o pomoc dla hodowców świń w związku ze spadkiem opłacalności produkcji. Zapowiedział też, rozszerzenie programu bioasekuracji na cały kraj z powodu rozprzestrzeniania się ASF. O...
W 2017 r. podczas kontroli służby zatrzymały prawie 200 ton nielegalnych produktów pochodzenia zwierzęcego, które zostały zabezpieczone i zniszczone w okolicach przejścia.
 
Najwięcej takich przypadków odnotowano na przejściach granicznych z Ukrainą, Białorusią, a także z obwodem kaliningradzkim. W ciągu ostatniego roku celnicy wystawili około 3,5 tysiąca mandatów dla osób, które nie dostosowały się do zakazu wwożenia produktów zwierzęcych spoza Unii Europejskiej.
 
- Wysokość mandatów to średnio 300-500 złotych. Gdy mamy do czynienia z przewozem większych partii towaru, możemy wszcząć postępowanie w oparciu o ustawę karno-skarbową traktując to działanie jako przestępstwo. Kwalifikacja czynu zależna jest od ilości towaru - tłumaczył Piotr Pogorzelski.
 
Według Głównego Inspektoratu Weterynarii, żywność przywożona nielegalnie spoza Unii Europejskiej mogła mieć wpływ na rozwój wirusa ASF w okolicach Warszawy.
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2020

Hoduj z głową świnie:

-Krajowe źródła biała

-Kiedy i gdzie giną prosięta

-Od wyproszenia do krycia

-Trudny rok

-Rozpoczął hodowlę od nowa

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2020

Hoduj z głową bydło:

-Wysokie przyrosty się opłacają

-Młóto browarniane dla opasów

-500+ dla krowy

-Co na początek laktacji?

-Schorzenia racic w praktyce

PRENUMERATA