Jurgiel chce pomocy dla producentów świń. Bioasekuracja w całym kraju

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-01-2018,8:20 Aktualizacja: 16-01-2018,10:56
A A A

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa zwróci się do KE o pomoc dla hodowców świń w związku ze spadkiem opłacalności produkcji. Zapowiedział też, rozszerzenie programu bioasekuracji na cały kraj z powodu rozprzestrzeniania się ASF.

O problemach producentów trzody chlewnej i branży mięsnej rozmawiano w resorcie rolnictwa. Sytuacja na rynku wieprzowiny pogarsza się, spadają ceny skupu świń - sygnalizowali na spotkaniu z ministrem przedstawiciele branży mięsnej.  

asf, przypadek asf, dziki, trzoda chlewna

Gdzie wystąpiły nowe przypadki ASF?

Wirus ASF został wykryty u 121 padłych oraz odstrzelonych dzików. W sumie w okresie od 2 do 10 stycznia w Polsce pojawiło się 78 nowych przypadków. Dotyczą one województwa lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego i...

Jurgiel poinformował "o zgłoszonym przez Polskę wniosku o omówienie sytuacji na rynku wieprzowiny na posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa 29 stycznia i podjęcie przez Komisję Europejską skutecznych działań, mających na celu poprawę sytuacji, w tym uruchomienie dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny, przyznanie producentom świń pomocy finansowej w związku ze spadkiem opłacalności produkcji".

Omówiono ponadto działania podejmowane w zakresie zwalczania ASF, w tym dotyczące odstrzału dzików. Minister zapowiedział też, rozszerzenie programu bioasekuracji na cały kraj, co oznacza wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności, które uniemożliwiłyby przedostanie się wirusa do gospodarstw.

Zintensyfikowane zostały poszukiwania padłych dzików. Z ostatniego komunikatu Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że od początku występowania tej choroby wykryto ok. 1 tys. dzików zarażonych afrykańskim pomorem świń. W ostatnim tygodniu znaleziono niemal 80 sztuk. Zanotowano też 107 ognisk choroby u świń.

walka z asf, kontrola transportów zwierząt, transport zwierząt, policja, służby weterynaryjne

Mundurowi walczą z ASF. Transporty zwierząt i handel mięsem pod lupą

Wspólne działania policjantów, a nawet inspektorów transportu drogowego ze służbami weterynaryjnymi to nie nowość. Od początku roku zaangażowanie mundurowych jest jednak szczególne i ma pomóc w zatrzymaniu...

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że po trwającej "wyjątkowo krótko", bo tylko 14 miesięcy (od maja 2016 r. do czerwca 2017 r.) wzrostowej tendencji cen trzody w Polsce, w drugiej połowie ub.r. rozpoczął się spadek stawek, który nasilił się w IV kwartale.

Z danych resortu rolnictwa wynika, że średnia cena skupu świń rzeźnych (w najwyższej klasie S) wyniosła 4,36 zł za kg wobec 4,42 zł/kg w końcu grudnia ub.r. Oznacza to spadek o 1,3 proc.

W drugim półroczu 2017 r. przeciętna cena trzody wyniosła 4,99 zł/kg i była o 3 proc. niższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spadek stawek trzody i wzrost cen zbóż wpłynęły na pogorszenie opłacalności chowu.

Eksperci IERiGŻ przewidują się, że w 2018 r. nastąpi dalsze pogorszenie warunków chowu trzody. Można się spodziewać się, że w marcu stawki kształtować się będą w przedziale 4,4-4,5 zł/kg, a w czerwcu ok. 5 zł/kg. Byłyby to ceny o ok. 10 proc. niższe od tych z analogicznych miesięcy 2017 r. Wzrost cen zbóż o ok. 10 proc. może powodować dalsze pogorszenie się opłacalności chowu, co wpłynie na zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stres cieplny w chłodni

-Dlaczego nie białko ogólne?

-Łubin jest dobry dla świń

-Piętrowa chlewnia

-Jak zmienia się rynek?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2022

Hoduj z głową bydło:

-Cena zawodzi hodowców

-Mleczna gala

-Aby było zdrowo i opłacalnie

-Witamina E i selen dla opasów

-Najważniejsze pierwsze dni

 

PRENUMERATA