ASF w zachodniej Polsce to poważny problem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2019,10:35 Aktualizacja: 30-11-2019,10:38
A A A

Przedostanie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) na zachód kraju to poważny kryzys, który wymaga od rządzących podjęcia stanowczych i szybkich działań - uważa prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

Jego zdaniem najbardziej niezbędne jest szybkie wzmocnienie kadrowo - finansowe Inspekcji Weterynaryjnej. - Ostatnie podwyżki to krok w dobrym kierunku, ale wątpię, aby załatwiły sprawę. Pensje w powiatowych inspektoratach weterynarii, które dźwigają główny ciężar walki z ASF, są wciąż znacznie poniżej średniej krajowej - podkreślił Łukaszewicz.

przypadek asf, wirus asf, afrykański pomór świń w Polsce, padłe dziki, odstrzelone dziki, GLW, ASF w woj. dolnośląskim

Pierwszy przypadek ASF na Dolnym Śląsku!

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj 27 listopada o pierwszym przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików odnotowanym w województwie dolnośląskim. Wirus ASF dostał się do kolejnego województwa. Główny...

Dotyczy to także wynagrodzenia urzędowych, wyznaczonych lekarzy weterynarii, którzy na zlecenie powiatowych lekarzy weterynarii zajmują się przeprowadzeniem kontroli bioasekuracyjnych i którzy ze względu na niskie wynagrodzenie nie podejmują powyższych zleceń.

- Bez wykwalifikowanych i dobrze opłacanych specjalistów nie uda się zwalczyć ASF - ocenił Łukaszewicz

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało niedawno, by za godzinę pracy weterynarze otrzymywali 55 zł. Taki projekt rozporządzenia jest już w pracach rządu, trwają konsultacje społeczne.

- Niestety, to na pewno nie zachęci lekarzy weterynarii, gdyż w tej proponowanej przez ministerstwo stawce nie ma zwrotu kosztów dojazdu i w sposób znaczący odbiega od poziomu wskazanego przez ekspertów Szkoły Głównej Handlowej (SGH) - skomentował Łukaszewicz. Wyjaśnił, że oznacza to, że lekarz, który pracuje 2 godziny u rolnika otrzymuje 110 zł, ale za te pieniądze musi ponieść koszty dojazdu do gospodarstwa. Jeżeli jest ono oddalone 20-30 km, to nigdy nie będzie to mu się opłacało. 

walka z asf w polsce, PSL-Kukiz'15, mirosław maliszewski, pomoc dla rolników

Opozycja chce informacji premiera na temat zwalczania ASF

Posłowie PSL-Kukiz'15 kierują wniosek do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu o uzupełnienie porządku obrad najbliższego posiedzenia o informację premiera Mateusza Morawieckiego dotyczącego podejmowanych działań w celu zwalczania i zapobiegania...

Zgodnie z ekspertyzą SGH całkowity koszt pracy lekarza weterynarii w zakładzie leczniczym dla zwierząt wynosi 150 zł za godzinę.

Łukaszewicz jest przekonany, że jedynie lepsze wynagradzanie lekarzy weterynarii spowoduje wzmożenie kontroli bioasekuracyjnych.

- Niezbędne wydaje się także wzmożenie kontroli na granicy z Białorusią i Ukrainą, bo wszystko wskazuje na to, że pierwszy przypadek ASF w województwie lubuskim, to efekt nielegalnie przywiezionej żywności ze Wschodu - zaznaczył Łukaszewicz.

Zdaniem samorządu weterynaryjnego, dla efektywniejszego zwalczania ASF celowe byłoby "spionizowanie" Inspekcji Weterynaryjnej tj. by inspektoraty wojewódzkie podlegały Głównemu Lekarzowi Weterynarii, a nie wojewodzie oraz wprowadzenie jednego centralnego budżetu dla całej Inspekcji.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2021

Hoduj z głową świnie:

-Produkuje tuczniki w strefie ASF

-Bioasekuracja nie jest straszna

-Otłuszczanie a rozród loch

-To nie koniec ASF

-Psy mogą pomoc zwalczyć ASF

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2021

Hoduj z głową bydło:

-Śruta sojowa od A do Z

-Zadbaj o zdrowe racice

-Jak powstaje idealna bela?

-Jakie białko w dawkach?

-Z automatyka za pan brat

PRENUMERATA