Pierwszy przypadek ASF na Dolnym Śląsku!

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-11-2019,13:45 Aktualizacja: 27-11-2019,13:48
A A A

Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj 27 listopada o pierwszym przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzików odnotowanym w województwie dolnośląskim.

Wirus ASF dostał się do kolejnego województwa. Główny lekarz weterynarii poinformował, że wczoraj tj. 26 listopada w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach, uzyskano dodatni wynik badania padłego dzika znalezionego na Dolnym Śląsku.

Padły dzik został znaleziony na terenie przeszukiwań prowadzonych w województwie dolnośląskim w miejscowości Kotla w gminie Kotla w powiecie głogowskim.

tuczniki, Wielkopolska, żywiec wieprzowy, ASF w Polsce, ASF w woj. lubuskim, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Gdzie trafią tuczniki z Wielkopolski gdy pojawi się tam ASF?

Tuczniki produkowane w Wielkopolsce obecnie, gdy znajduje się tam biała strefa, mogą być sprzedawane bez przeszkód. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej zastanawia się jednak, gdzie trafią te zwierzęta jeżeli...

Główny lekarz informuje, że w związku z tym podjęte zostały wszystkie czynności przewidziane prawem dla stwierdzenia takiego przypadku.

Przypominamy, że w połowie listopada służby weterynaryjne stwierdziły pierwszy przypadek ASF w województwie lubuskim. Został on stwierdzony u dzika, który zginął w wypadku komunikacyjnym.

W ciągu kolejnych dni w Lubuskiem, w bezpośrednim sąsiedztwie z woj. wielkopolskim, znaleziono 20 padłych dzików zakażonych wirusem ASF.

Do poszukiwań padłych dzików w woj. lubuskim włączyło się wojsko. Obszar skażony o obwodzie długości ok. 36 km jest od 15 listopada 2019 r. całkowicie grodzony.

  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń możesz znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2022

Hoduj z głową świnie:

-Stagnacja na rynku

-Co nowego w branży?

-Udział włókna w paszy dla świń

-Zasady uboju z konieczności

-Tuczarnia w miejsce obory

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2022

Hoduj z głową bydło:

-Produkuj mleko A2

-Jakie buhaje A2A2?

-Separat na legowiskach

-Lizawki-niezbędny dodatek?

-Rozród stada jak w zegarku

 

PRENUMERATA