ASF w Chinach powoli wymyka się spod kontroli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Andrzej Borowiak PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
17-08-2018,14:00 Aktualizacja: 17-08-2018,10:41
A A A

Drugie ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykryto w Chinach. Przypadki tej choroby potwierdzono tym razem w prowincji Henan w środkowej części kraju - poinformował w czwartek resort rolnictwa.

W mieście Zhengzhou w prowincji Henan padło we wtorek 30 świń, a przeprowadzona przez krajowe służby weterynaryjne analiza potwierdziła wystąpienie ASF.

Ustalono, że zarażone świnie pochodziły z oddalonego o prawie 2 tys. km od Zhengzhou miasta Jiamusi w prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach.

asf, afrykański pomór świń, dania, niemcy, ogrodzenie na granicy z niemcami

Boją się ASF. Będzie płot na granicy

Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium, co ma zapobiec szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Duńska...

Po wykryciu ASF ministerstwo rolnictwa wysłało do obu prowincji ekipy nadzorcze. W Henanie uruchomiono mechanizm reagowania kryzysowego, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się choroby, a w Heilongjiangu przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne. Obecnie sytuacja jest opanowana - napisano w komunikacie.

Wykryte w Henanie przypadki ASF to drugie ognisko tej choroby odnotowane w Chinach w tym miesiącu. 1 sierpnia ASF wykryto w małym gospodarstwie w mieście Shenyang, stolicy prowincji Liaoning na północnym wschodzie kraju.

Władze tej prowincji zarządziły wówczas inspekcje hodowli, ubojni i targów oraz ograniczenia w transporcie trzody chlewnej. Tymczasowo zamknięto wszystkie ubojnie i targi, na których handluje się żywcem w dzielnicy, w której wykryto przypadek ASF. W Liaoningu wybito od tamtej pory ponad 8 tys. świń - poinformowały w środę lokalne władze.

Po wykryciu choroby w Liaoningu ministerstwo rolnictwa zwołało nadzwyczajną wideokonferencję, podczas której apelowało o zwiększenie środków ostrożności, by zapobiec epidemii, która mogłaby mieć katastrofalne skutki dla chińskich hodowli trzody chlewnej.

wirus asf, ognisko asf, trzoda chlewna, Chiny

ASF w Chinach. Czy to dobra wiadomość dla Europy?

Afrykański pomór świń w Chinach został potwierdzony 3 sierpnia na fermie położonej w dystrykcie Shenbei tj. w północno-wschodniej części tego kraju w mieście Shenyang w prowincji Liaoning. Według Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt...

Chiny posiadają największe pogłowie świń na świecie, odpowiadają za blisko połowę światowej produkcji wieprzowiny i są największym konsumentem tego mięsa.

Afrykański pomór świń nie jest niebezpieczny dla ludzi, ale sieje spustoszenie w chlewach i nie ma na niego szczepionki. Atakuje świnie i dziki i przenosi się pomiędzy zwierzętami przez bezpośredni kontakt lub przez ukąszenia kleszczy.

W związku z przypadkami ASF wykrytymi w Polsce Chiny zamknęły swój rynek dla polskiej wieprzowiny. Chiny kontynentalne, w odróżnieniu od ponad 40 krajów świata, nie uznają regionalizacji w kontekście tej choroby, co oznacza, że przypadki ASF uniemożliwiają wszelki eksport do tego kraju.

  • Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!

 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2023

Hoduj z głową świnie:

-Lochy potrzebują obecności człowieka

-Natłuszczanie pasz a jakość siary i mleka loch

-Mikotoksyny psują nie tylko rozród

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2023

Hoduj z głową bydło:

-Jak długi okres przejściowy przed porodem?

-CCM coraz popularniejszy

-Genetyka jest bazą

-Suchy TMR dla cieląt

-Warto powstać na rasy mięsne

PRENUMERATA