ASF rozprzestrzenia się w Europie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
25-10-2019,9:00 Aktualizacja: 25-10-2019,9:38
A A A
Według systemu ADNS (Animal Disease Notification System) w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2019 r. w Europie zgłoszono 1063 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). W tym czasie odnotowano również wystąpienia 4643 przypadków choroby u dzików.
 
System ADNS służy do zgłaszania przypadków chorób zakaźnych zwierząt. Umożliwia on także dostęp do bazy danych, zawierającej przypadki zgłoszone przez inne państwa członkowskie oraz niektóre państwa trzecie.
 
Od stycznia do października bieżącego roku w systemie odnotowano wystąpienie 1063 ognisk ASF oraz 4643 przypadków. W minionym roku do systemu zgłoszono 1335 ognisk oraz 5321 przypadków choroby - informuje portal 3trzy3.pl na podstawie danych ASNS.
 
ASF, strefy ASF, trzoda chlewna, eksport do Chin

Francja namawia Chiny do uznania europejskich stref ASF

Trwają negocjacje przedstawicieli Francji i Chin w sprawie akceptacji europejskich stref afrykańskiego pomoru świń (ASF). Są one wyznaczane na terenach, na których zaatakuje wirus ASF, a ich celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się...
ASF potwierdzono w Europie w 2014 r., kiedy doszło do zakażenia dzików i świń na Litwie, Łotwie, w Estonii i Polsce.
 
Sytuacja związana z wirusem pogorszyła się w 2016 r., kiedy to doszło do dużego wzrostu przypadków i ognisk tej choroby.
 
Wirus rozprzestrzenił się w 2017 r. w Czechach i Rumunii, a w 2018 r. został potwierdzony na Węgrzech, w Belgii i Bułgarii. Następnie dotarł on na Słowację i do Serbii.
 
W przypadku Czech od kwietnia 2018 r. nie zgłoszono żadnych przypadków i ognisk, więc chorobę uważa się za eradykowaną.
 
Z kolei w Rumunii odnotowano gwałtowny wzrost liczby ognisk ASF u świń domowych do ponad 1400.
 
W wyniku choroby kraj ten ubił i utylizował ponad 500 tys. świń.
 
Na Węgrzech nadal nie odnotowano ognisk u trzody chlewnej, ale potwierdzono wzrost liczby przypadków u dzików. W minionym roku było ich 182, a w bieżącym roku wystąpiło już ponad 1100 przypadków.
 
W Bułgarii potwierdzono pierwsze ognisko choroby u świń w sierpniu 2018 r. i do lipca 2019 r. nie zgłaszano tam nowych zachorowań. Obecnie choroba posunęła się w kierunku granicy z Rumunią, a wirus wdzierał się zarówno do dużych ferm jak i gospodarstw przydomowych.
 
W Polsce do 23 października potwierdzono 48 ognisk. Ostatnie stwierdzono 11 października 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano cztery świnie, położonym w gminie Suraż w powiecie białostockim w województwie podlaskim.
 
  • Więcej aktualnych informacji na temat afrykańskiego pomoru świń będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Świnie. ZAPRENUMERUJ
 
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu