ASF rozprzestrzenia się w Belgii, a Francuzi strzelają do dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
11-04-2019,14:00 Aktualizacja: 11-04-2019,12:57
A A A

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) wykazała, że w pierwszym tygodniu kwietnia w Belgii pojawiło się 10 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń.

W marcu w Belgii potwierdzono w łącznie 92 nowe przypadki ASF u dzików. Dla porównania w lutym było ich 217, a w styczniu 121.

Liczba przypadków ASF w Belgii od początku wykrycia w tym kraju wirusa wrosła więc do 723.

Wirus ASF w Belgii nie zaatakował jeszcze świń domowych, stąd nie stwierdzono tam żadnego ogniska tej choroby.

ceny tuczników, Niemcy, żywiec wieprzowy, trzoda chlewna

Niemcy kolejny tydzień z rzędu podnoszą cenę tuczników

Ceny żywca wieprzowego w Niemczech kolejny tydzień z rzędu pną się w górę. W notowaniach małej giełdy podskoczyły o 1 cent za kilogram wagi bitej ciepłej (wbc), a w notowaniach dużej giełdy o 3 centy.   Niemcy opublikowały w miniony...

Mniejsza liczba przypadków w ostatnich tygodniach przyczyniła się do tego, że część lasów na terenach zainfekowanych wirusem od 6 kwietnia została otwarta dla celów turystycznych i leśnych.

Decyzja ta, jak informuje portal Pig Progress, wywołała wiele krytyki zwłaszcza ze strony Koena Van den Heuvela, który jest odpowiedzialny za rolnictwo we Flandrii.

Wielu komercyjnych producentów świń znajduje się właśnie na tym terenie.

Przypadki ASF w Belgii pojawiają się blisko francuskiej granicy. Kraj ten jednak robi wszystko, żeby uniemożliwić przedostanie się wirusa na jego teren. Póki co skutecznie.

chlewnia, pozwolenia na budowę, trzoda chlewna, projekt ustawy

Projekt ustawy o uciążliwości zapachowej do poprawki

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (KZP-PTCH) ma zastrzeżenia do projektu ustawy o uciążliwości zapachowej. Zdaniem ekspertów ten w proponowanym kształcie stanowi przejaw ustawowego i faktycznego...

Na granicy z Belgią, jak podaje portal Pig Progress, powstało wiele kilometrów ogrodzenia. Francuzi wyznaczyli również tzw. białą strefę, w której trwa odstrzał wszystkich dzików.

Od połowy stycznia do tej pory odstrzelono 234 zwierzęta. wszystkie zostały poddane testom na obecność wirusa ASF. Ponadto znaleziono tam 49 padłych sztuk, które jednak nie były zakażone tym patogenem.

Francuzi przeszkolili także 346 lekarzy weterynarii, którzy mają być doradcami ds. bezpieczeństwa biologicznego. Będą oni zobowiązani do informowania i uświadamiania hodowców do stosowania zasad bioasekuracji.

Portal Pig Progress informuje, że kilka ferm trzody chlewnej, które nie spełniają tych wymagań, zostało już zamkniętych.

Francuzi przestrzegają również procedur czyszczenia i dezynfekcji pojazdów do transportu świń.

  • Informacje dotyczące afrykańskiego pomoru świń oraz tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu