Apelują o strategię ograniczania populacji dzików w Polsce

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
22-07-2021,14:30 Aktualizacja: 22-07-2021,13:45
A A A

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF informuje o tym, że kluczowym elementem walki z ASF, oprócz bioasekuracji stad trzody chlewnej i zbierania truchła dzików, jest zdecydowana redukcja populacji tych zwierząt w Polsce.

"Naukowe źródła krajowe oraz Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wyraźnie wskazują na populację dzików jako rezerwuar wirusa ASF. Redukcja populacji dzików do możliwie najniższego odsetka występującej pierwotnie populacji i niezwłoczne usuwanie zwłok dzików stanowi najbardziej efektywne postępowanie prewencyjne" czytamy w apelu Porozumienia skierowanym do Michała Kurtyki, Ministra Klimatu i Środowiska.

wirus asf, ognisko asf, afrykański pomór świń, ferma trzody chlewnej, zabite świnie, trzoda chlewna, bioasekuracja

GIW podał szczegóły 25. ogniska ASF oraz wyznaczył kolejne

Główny lekarz weterynarii poinformował o szczegółach 25. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce. Na mapie ASF zostało naniesione także kolejne, które wybuchło w województwie mazowieckim. Ognisko ASF nr 2021/25...

Hodowcy trzody chlewnej oraz eksperci zwracają uwagę na fakt, że od początku wystąpienia pierwszych ognisk ASF u dzików w 2014 roku aż do teraz nie stworzono strategii redukcji populacji dzików w Polsce.

Podejmowane działania mają incydentalny charakter i nie są planowane na okres kilku lat.

Populacja dzików w związku z tym nie jest odpowiednio kontrolowana. W efekcie wirus z tygodnia na tydzień rozprzestrzenianie się na nowe rejony.

Dziki powodują szkody łowieckie, na które rolnicy skarżą się już od wielu lat. Ponadto zwierzęta te zadomowiły się w miastach.

"Stoimy na stanowisku, że bez wieloletniej strategii ograniczania populacji dzików w Polsce nie będziemy w stanie jako kraj zapewnić należytego zwalczania choroby ASF i obronić zarówno rolników produkujących trzodę chlewną, jak i krajowy sektor przetwórczy przed nieodwracalnymi negatywnymi skutkami ekonomicznymi" czytamy w apelu Porozumienia.

asf, dziki, odstrzał dzików, KZP-PTCH POLPIG, wirus asf, hodowcy trzody chlewnej, trzoda chlewna, ognisko asf

Dziki będą znakowane i wypuszczane poza miasto?

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG informuje, że do tzw. Zielonego Budżetu Obywatelskiego w Poznaniu wpłynął kontrowersyjny dla hodowców świń projekt. Projekt zakłada tworzenie systemu śledzenia tras...

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że łączne zatrudnienie tylko w samej hodowli i przetwórstwie wieprzowiny w Polsce wynosi 270 tys. osób.

Z powodu ASF roczny utracony eksport do Azji wynosi 800 mln złotych, a ryzyko utraty eksportu do Ameryki Północnej jest szacowane na 1,1 mld zł.

Odpowiednia strategia ograniczania populacji dzików nie tylko zagwarantuje skuteczną walkę z ASF, ale również pozytywnie wpłynie na zmniejszenie wielkości środków publicznych dedykowanych na jej zwalczanie.

"Liczymy, że po stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska znajdziemy sojusznika w ograniczaniu strat gospodarczych, a opracowana przez ministerstwo długofalowa strategia redukcji populacji dzików, o którą apelujemy, będzie stanowiła kluczowy element w zwalczaniu zarazy ASF" podsumowują przedstawiciele Porozumienia.

Pod apelem podpisali się:

  • Aleksander Dargiewicz - Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej POLPIG
  • Witold Choiński - Związek Polskie Mięso
  • Janusz Rodziewicz - Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej
  • Monika Piątkowska - Izba Zbożowo Paszowa
  • Ignacy Zaremba - Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "POLSUS"

Więcej informacji na temat hodowli trzody chlewnej znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Świnie". ZAPRENUMERUJ

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2021

Hoduj z głową świnie:

-Zastosowanie fotowoltaiki w chlewni

-Jak zabezpieczyć chlewnię przed ASF?

-Inteligentne rozwiązania w nowoczesnej tuczarni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2021

Hoduj z głową bydło:

-Mleko będzie drożeć?

-Energia z mleka i słońca

-Dobry GPS z żyta, czyli jaki?

-Kiszonki w żywieniu cieląt

-Jak zadbać o rozród krów?

PRENUMERATA