O prawie łowieckim bez łowczych?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
25-08-2024,12:00 Aktualizacja: 25-08-2024,12:02
A A A

Zdaniem Naczelnej Rady Łowieckiej, w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nie ma woli politycznej do tego, żeby gruntownie zająć się tematem prawa łowieckiego.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska z dumą powołało Zespół ds. Reformy Łowiectwa, który ma wspólnie wypracować rekomendacje dotyczące zagadnień legislacyjnych w prawie łowieckim.

Wiele wskazuje jednak, że podsekretarzowi stanu w tym ministerstwie i wiceministrowi Mikołajowi Dorożale wcale nie zależy na kompromisie.

W efekcie jego członkowie reprezentujący myśliwych oraz świat nauki zawiesili swój udziału w trwających pracach.

wilki, bydło mięsne, zagryzione było, populacja wilka, Jacek Zarzecki, odszkodowania, hodowcy bydła, Mikołaj Dorożała

Wilki zagryzają bydło, a odszkodowań nie ma

Bydło mięsne jest coraz bardziej zagrożone przez wilki, których populacja w Polsce liczy między 2, a 4 tysiące zwierząt. Niestety hodowcy, podobnie jak myśliwi, stają w obliczu wrogiej wobec nich polityki obranej przez władze ministerstwa...

Nie ma woli politycznej

Zdaniem Marcina Możdżonka, prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, w ministerstwie nie ma woli politycznej do tego, żeby gruntownie zająć się tematem prawa łowieckiego, również w kontekście redukcji populacji wilków i dzików.

– Politycy i tym bardziej organizacje proekologiczne oraz aktywiści, nie chcą rozwiązać tego problemu w sposób racjonalny, czyli przez gospodarkę łowiecką. Pamiętajmy, że są to gatunki zwierząt, które bezpośrednio zagrażają hodowcom zwierząt w tym trzody chlewnej, bydła czy owiec – tłumaczy Marcin Możdżonek dodając:

– Do ekologów nie trafiają jednak żadne argumenty. Dlatego zawiesiliśmy nasz udział w pracach zespołu.

Podkreśla on jednocześnie, że za tą decyzją stało kilka powodów. Pierwszym z nich jest brak przejrzystości i transparentności konsultacji.

Pseudoekolodzy są uprzywilejowani?

asf, ognisko asf u świń, hodowcy świń, wirus asf, afrykański pomór świń, Bartosz Czarniak, tuczniki, cena tuczników

ASF zbiera żniwo. Rolnicy mają dość

ASF zbiera swoje żniwo. W tym roku wykryto już 36 ognisk w gospodarstwach. – Rolnicy tracą cierpliwość. Mamy już dość mówienia, że walka z tym wirusem jest skuteczna. Nie jest skuteczna, skoro nie jest dobrze – mówi...

– Nie możemy nagrywać tych spotkań i rozmów, nie są one transmitowane online. Nie możemy także robić żadnych zdjęć. Tymczasem koalicja Niech Żyją zrobiła zdjęcia, opublikowała je w Internecie i nikt nie ma z tym problemu – mówi prezes NRŁ dodając:

– Ponadto jej przedstawiciele nie reprezentują strony społecznej, czyli ludzi najbardziej zainteresowanych tematem, do której należą m.in. rolnicy i hodowcy zwierząt. Oczywiście aktywiści też są jej częścią. Ich głos jest więc istotny w tej dyskusji, ale powinniśmy zachować pewien umiar i proporcje.

Przedstawiciele świata nauki widząc, co się dzieje w ramach prac zespołu, podjęli decyzję o zawieszeniu w nich swojego udziału.

– Profesorowie reprezentujący nasze stanowisko powiedzieli, że oni nie chcą swoją obecnością legitymizować tych zmian, bo według nich pewne decyzje już zapadły, a zespół jest potrzebny tylko po to, żeby utwierdzić opinię publiczną, że wypracowano kompromis – mówi Marcin Możdżonek podkreślając, że ze strony ministerstwa od momentu zawieszenia rozmów, nie ma żadnego odzewu.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)




Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 4/2024

Hoduj z głową świnie:

-Sezon ASF szybko nabiera rozpędu

-Liczymy opłacalność tuczu

-Zadbajmy o świnie latem

-Tuczniki bez antybiotyków i GMO

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 4/2024

Hoduj z głową bydło:

-Włókno fizycznie efektywne jest kluczowe

-Żywienie wspomagające wątrobę

-Przewodnik po dodatkach kiszonkarskich do kukurydzy

PRENUMERATA