Konsumenci będą wiedzieli, że produkt pochodzi od "szczęśliwych zwierząt"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
10-11-2020,10:40 Aktualizacja: 10-11-2020,11:23
A A A

Możliwość znakowania produktów informacją "DobrostanPlus" oznaczającą, że dany produkt pochodzi od zwierząt utrzymywanych przez rolnika w warunkach podwyższonego dobrostanu - przewiduje opublikowany projekt noweli ustawy.

Chodzi o projekt noweli ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz niektórych innych ustaw, który przygotował resort rolnictwa.

grzegorz puda, ustawa o ochronie zwierząt, rolnictwo

Minister rolnictwa o "piątce dla zwierząt": milowy krok w poprawie dobrostanu

Ulica nie jest najlepszym miejscem do prowadzenia rozmów na temat noweli o ochronie zwierząt, należy to robić w bardziej cywilizowanych warunkach, na przykład w ministerstwie, dlatego zapraszam uczestników protestów do rozmowy...

Jak tłumaczą autorzy zmian, celem noweli jest przede wszystkim doprecyzowanie i uzupełnienie dotychczasowego prawa o przepisy pozwalające skuteczniej prowadzić kontrole przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Po zmianie przepisów IJHARS prowadząc kontrole będzie mogła dokonywać "zakupu kontrolowanego", a także anonimowo pobierać próbki do badań.

Inspekcja będzie mogła również dokonywać kontroli w obrocie detalicznym na podstawie okresowego imiennego upoważnienia, a także sprawdzać działalność zakładów żywienia zbiorowego poprzez zakup kontrolny produktu.

W takim wypadku inspektor, po dokonaniu zakupu, będzie musiał ujawnić swoja tożsamość i pokazać upoważnienie do kontroli.

Pracownicy IJHARS w trakcie czynności będą mogli również fotografować kontrolowane artykuły rolno-spożywcze.

unijna strategia F2F, dobrostan zwierząt, janusz wojciechowski

"Plusy dodatnie" i "minusy ujemne" za dobrostan zwierząt

Producenci z dobrostanem będą mieli na rynku poważny "plus dodatni", a "minus ujemny" ci bez dobrostanu – stwierdził ma Twitterze Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa. Dyskusje o hodowli i sposobach...

Projekt przewiduje ponadto, że Inspekcja będzie mogła przekazywać do publicznej wiadomości informacje o wynikach kontroli, "niezależnie od obligatoryjnego upubliczniania informacji zawartych w decyzjach administracyjnych dotyczących artykułów rolno-spożywczych zafałszowanych".

Zgodnie z projektem na rynku będzie mogło się pojawić kolejne oznaczenie "Dobrostan zwierząt", które oznaczać będzie, że dany produkt pochodzi od zwierząt, które są utrzymywane w gospodarstwie w warunkach podwyższonego dobrostanu.

"Oznaczenie 'DobrostanPlus', pozwoli na to, aby z jednej strony konsumenci mieli świadomość, że produkty, które kupują pochodzą od zwierząt utrzymywanych w warunkach podwyższonego dobrostanu, a z drugiej umożliwi otrzymywanie przez rolników adekwatnej do tej jakości ceny. Koncepcja informacji 'DobrostanPlus' opiera się na dobrowolnym wykorzystaniu oznakowania na wszystkich etapach produkcji i obrotu" - wyjaśniono w OSR projektu noweli.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2021

Hoduj z głową świnie:

-Otwarcie kolejnej hodowli

-Nowości dla hodowców świń

-Gdy trzeba oszczędzać

-Jak nie cynk, to co?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2021

Hoduj z głową bydło:

-Wołowina ma potencjał

-Użytki zielone po zimie

-Kiszone ziarno kukurydzy

-Białko białku nierówne

-Jaką prasę wybrać ?

PRENUMERATA