Inspekcja weterynaryjna musi otrzymać wsparcie, ale ministerstwo jest bezradne

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
27-03-2019,10:00 Aktualizacja: 27-03-2019,9:30
A A A

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej wraz z 12 innymi organizacjami 21 stycznia wysłał pismo do ministerstwa rolnictwa, w sprawie akcji protestacyjnej pracowników inspekcji weterynaryjnej.

"Z upływem kolejnych lat obserwujemy masowy odpływ wykwalifikowanej kadry z inspekcji weterynaryjnej, a większość powiatowych inspektoratów cierpi z powodu niedoboru pracowników. Próby obsadzania nisko opłacanych wakatów przez pracowników bez wykształcenia weterynaryjnego nie przyniosą poprawy sytuacji. Nie poradzimy sobie jako kraj z wprowadzeniem zasad bioasekuracji we wszystkich gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną, z nadzorem nad przemieszczaniem zwierząt, czy wygaszaniem ewentualnych ognisk ASF" czytamy w tym stanowisku.

kontrola mięsa, kontrola rzeźni, audyt w ubojniach, wołowina, drób, katarzyna piskorz

Unijni kontrolerzy wrócili do polskich zakładów mięsnych

Unijni inspektorzy rozpoczęli kontrole polskich zakładów branży mięsnej. Audyt potrwa dwa tygodnie i będzie dotyczył mięsa wołowego i drobiowego - poinformowała Katarzyna Piskorz, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Katarzyna...

Pismo skierowane do ministerstwa rolnictwa w sprawie akcji protestacyjnej pracowników inspekcji weterynaryjnej można znaleźć TUTAJ.

Ministerstwo rolnictwa odpowiedziało na to pismo. W swoim stanowisku podkreśliło, że konflikt w inspekcji weterynaryjnej nie ma charakteru narastającego. Dostrzega również potrzebę jej wzmocnienia, ale nie ma kompetencji ustalania poziomu funduszu wynagrodzeń jej pracowników.

Ministerstwo wskazuje wojewodów, którzy kształtują budżet wojewódzkich i powiatowych inspektoratów weterynarii.

MRiRW informuje również, że rozważane są rozwiązania, które mają wyłączyć organy inspekcji weterynaryjnej ze struktur administracji zespolonej w województwie. Wyeliminuje to stan, w którym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie ma wpływu na kwestie finansowania tej instytucji.

Na szczeblu rządowym trwają również prace, które mają przygotować rozwiązania pozwalające powiatowym lekarzom weterynarii w większym stopniu wykonywać swoje ustawowe zadania przy pomocy etatowych pracowników inspekcji.

Odpowiedź na pismo w sprawie protestu w inspekcji weterynaryjnej można znaleźć TUTAJ.Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 3/2021

Hoduj z głową świnie:

-Posłuchaj, co mają do powiedzenia

-Kształtowanie odporności poprzez żywienie

-Lepszy dobrostan to krótszy tucz

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 3/2021

Hoduj z głową bydło:

-Złożyłeś wniosek o dopłaty?

-Przygotować się na upały

-Sposób na muchy

-Leczyć każdą zasuszoną krowę?

-Zaczynał od ośmiu krów

 

PRENUMERATA