Hodowcy owiec dostaną psy pasterskie. Mają chronić stada przed wilkami

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-05-2020,10:35 Aktualizacja: 25-05-2020,10:40
A A A

Hodowcy owiec z Warmii i Mazur dostaną owczarki podhalańskie do ochrony stad przed wilkami. Sześć szczeniąt, które zakupi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie, ma trafić do gospodarzy do 10 czerwca.

Justyna Januszewicz, rzeczniczka olsztyńskiej RDOŚ powiedziała, że trwają jeszcze ustalenia, którym hodowcom owiec zostaną przekazane szczenięta, ale prawdopodobnie trafią one m.in. w okolice Ełku i Pisza.

fladry, ochrona zwierząt gospodarskich, RDOŚ w Olsztynie, Justyna Januszewicz

Hodowcy dostaną fladry do odstraszania wilków

Ponad 37 tys. metrów bieżących fladr, czyli sznurów z jaskrawymi wstążkami do odstraszania wilków, chce przekazać hodowcom zwierząt gospodarskich z woj. warmińsko-mazurskiego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie...

RDOŚ sfinansuje w najbliższym czasie zakup sześciu szczeniąt rasy polski owczarek podhalański. Psy tej rasy mają wrodzony instynkt, który nakazuje im bronić pilnowanego stada, skutecznie strzegą więc owiec przed atakiem wilków.

Dostawca ma do 10 czerwca przekazać hodowcom owiec szczenięta w wieku 7-8 tygodni. Jak zastrzegła olsztyńska RDOŚ, muszą być zdrowe i pochodzić z hodowli zarejestrowanych w Związku Kynologicznym, mieć szczepienia i rodowody.

Dostawcy będą też musieli wspierać hodowców owiec w przygotowaniu psów do roli stróża stada. Mają m.in. wyjaśnić, jak opiekować się psem i go żywić, oraz w jaki sposób urządzić mu kojec w owczarni lub na pastwisku.

Pierwsze cztery owczarki podhalańskie olsztyńska RDOŚ zakupiła w ubiegłym roku. Trafiły wówczas do hodowców z okolic Jezioran, Pasymia i Bań Mazurskich.

Według Januszewicz trudno jeszcze ocenić, jak psy sprawdziły się w roli stróży stada, bo w tamtym roku były jeszcze szczeniakami, a w tym roku owce są na pastwiskach dopiero od maja. - Wiemy natomiast, że psy zżyły się ze stadem, są w dobrej kondycji i wszystko przebiega jak należy - dodała.

redyk owiec, Bieszczady, Beskid Niski, Stanisław Kutyna

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim trwa redyk owiec

Od kilku dni w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim trwa tegoroczny redyk owiec. Jak powiedział Stanisław Kutyna ze Związku Hodowców Owiec i Kóz w Sanoku, prawie wszystkie bacówki są już w trakcie organizowania. W tym roku susza...

Do końca przyszłego roku hodowcy w regionie otrzymają w sumie 16 psów do ochrony stad przed wilkami. Będzie to możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez RDOŚ w Olsztynie i NFOŚiGW, który służy minimalizowaniu szkód wyrządzanych przez bobry i wilki w regionie.

Na takie działania do 2021 r. przeznaczono w sumie ponad 1,7 mln zł. Poza zakupem psów stróżujących, rolnicy dostają m.in. fladry, czyli sznury z jaskrawymi wstążkami do odstraszania wilków, a także metalową siatkę i słupki do wykonania ogrodzeń i tzw. elektryczne pastuchy.

Jak szacują służby ochrony środowiska, w lasach Warmii i Mazur żyje ok. 140 wilków - głównie w Puszczach Rominckiej, Boreckiej, Piskiej i Napiwodzko-Ramuckiej oraz Lasach Skaliskich i na Wysoczyźnie Elbląskiej.

W minionym roku do RDOŚ zgłoszono 102 szkody wyrządzone w regionie przez te drapieżniki. Odszkodowania wypłacano za zagryzione sztuki bydła, owiec, kóz, danieli, jeleni i muflonów.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu

Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA