GIW o "piątce": najwięcej mówią ci, co nie znają się na rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-09-2020,12:30 Aktualizacja: 28-09-2020,12:34
A A A

O procedowanej w parlamencie tzw. piątce dla zwierząt rozbrzmiewają głosy z wielu stron. A co na temat ustawy sądzi główny lekarz weterynarii dr Bogdan Konopka?

W rozmowie z portalem TV Republika szef Inspekcji Weterynaryjnej podkreśla, że potrzebna jest dyskusja merytoryczna, w której weźmie się pod uwagę wiele aspektów.


piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt, ubój rytualny, zwierzęta futerkowe, senat

Senatorowie PiS chcą zmian w noweli ustawy o ochronie zwierząt

Podczas 7-godzinnego posiedzenia komisji rolnictwa i rozwoju wsi senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli ustawy o ochronie zwierząt, w tym usunięcie ograniczenia uboju rytualnego. Długą listę uwag i zastrzeżeń do noweli przygotowało Biuro...

- To nie są kwestie czarno-białe. Nowelizacja ustawy w obecnym kształcie zawiera wiele braków, które są dostrzegane z punktu widzenia Inspekcji. Na co dzień stykamy się z tymi problemami i robimy wszystko, by im przeciwdziałać na podstawie prawa, co z całą mocą pragnę to podkreślić. Niektórzy twierdzą, że ustawa powstała dlatego że, organy państwa nie radzą sobie z nadzorem i dochodzi do zaburzeń dobrostanu, szczególnie na fermach. Nie jest to zgodne z prawdą - zaznacza dr Konopka.

Jeśli chodzi o fermy zwierząt futerkowych, po stwierdzonych nieprawidłowościach - jak zapewnia ekspert - powiatowi lekarze weterynarii podejmują działania prowadzące do poprawy sytuacji przez stosowne postępowania administracyjne.

W 2019 r. przeprowadzono 1248 kontroli planowych oraz 213 kontroli doraźnych w ponad 810 fermach, w trakcie których stwierdzono 374 nieprawidłowości.

Według szefa IW trzeba zwracać uwagę na to, kto wypowiada się o nowej ustawie.

Michał Nowacki, Grzegorz Bardowski , piątka dla zwierząt, ustawa o ochronie zwierząt

Lubicie rosół, schabowego? Rolnicy będą pisać do senatorów

Masowe wysyłanie e-maili do senatorów w sprawie tzw. piątki dla zwierząt proponuje Michał Nowacki, znany w sieci jako Rolnik NIEprofesjonalny. A Grzegorz Bardowski, inny popularny gospodarz zwrócił się do społeczeństwa o obronę...

- Najczęściej głos zabierają ci, którzy nie znają się na rolnictwie, nigdy tam pracowali, a o rolnikach przypominają sobie podczas niedzielnego śniadania. Obserwujemy też wysyp samozwańczych ekspertów w zakresie chowu i hodowli zwierząt, którzy zabierają głos, nie mając o tych tematach pojęcia. Tym, co stanowiło zaczątek dla tych zmian, było pokazanie w jednym z portali internetowych filmu przedstawiającego rzekomo złe warunki dobrostanu norek na jednej z ferm. Ten film został przenalizowany przez wybitnych fachowców zajmujących się na co dzień dobrostanem zwierząt, którzy wykazali liczne manipulacje nagrania - przekonuje Bogdan Konopka.

Przypomina też 2012 rok, kiedy wprowadzono Polsce zakaz uboju rytualnego, uchylony de facto rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego. Tamten 2-letni okres przyniósł rolnikom wiele strat na skutek zahamowania eksportu.

- Trzeba zrobić wszystko, by ten tragiczny scenariusz nie miał nigdy więcej miejsca. Konstytucja RP nie zmieniła się przecież od tamtego czasu. W latach 2012 -2014 wożono zwierzęta do Czech, Litwy, Niemiec. Skorzystają na tym gospodarki ościenne - nie ukrywa szef weterynarii.

Odrzuca jednocześnie pogląd, że ubój rytualny jest barbarzyńską metodą uśmiercania zwierząt. Jak objaśnia, nie ma uboju bez cierpienia zwierząt. A rytualny jest dopuszczony z pewnymi ograniczeniami w ponad 20 państwach UE.
 



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 2/2024

Hoduj z głową świnie:

-Żeby rozród działał dobrze

-Tucz świń w cyklu otwartym. Genetyka i zdrowie

-Okiem doradcy - bioasekuracja ASF

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 2/2024

Hoduj z głową bydło:

-Okiem doradcy - cicha ruja

-Sucha masa jest kluczowa

-Jak liczyć koszty żywienia w produkcji mleka?

-TMR w teorii i praktyce

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu