Finiszują prace w sprawie zapobiegania epidemiom chorób zwierzęcych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-02-2016,15:10 Aktualizacja: 23-02-2016,15:53
A A A

Komisja rolnictwa Parlamentu Europejskiego zatwierdziła we wtorek porozumienie w sprawie zapobiegania epidemiom chorób zwierzęcych takich jak ptasia grypa, czy afrykański pomór świń. Nowe przepisy dają więcej władzy Komisji Europejskiej.

Regulacje, które muszą być jeszcze zatwierdzone przez cały PE, przewidują m.in., że wszyscy profesjonalni hodowcy i sprzedawcy zwierząt będą rejestrowani. KE będzie miała prawo zażądać od państwa członkowskiego - jeśli zajdzie taka potrzeba - utworzenia krajowej bazy danych psów i innych zwierząt domowych.

Targi Ferma, Łódź, Ferma Bydła, Ferma Świń i Drobiu

Zakończyły się Targi Ferma 2016

Targi Ferma poświęcone hodowli zwierząt, zakończyły się w niedzielę 21 lutego. Towarzyszyła im 16 edycja Międzynarodowych Targów Ferma Bydła oraz 19 edycja Międzynarodowych Targów Ferma Świń i Drobiu. Międzynarodowe Targi Ferma już po...

Jasenko Selimovic, sprawozdawca projektu, europoseł z komisji rolnictwa i rozwoju wsi PE podkreślił, że nowe prawo umożliwia władzom oraz producentom skupienie się w większym stopniu na zapobieganiu chorobom zakaźnym u zwierząt.

Przygotowywane przepisy kładą nacisk na profilaktykę. Rolnicy, właściciele zwierząt, a także zajmujący się handlem zwierzętami mają być zobligowani do przestrzegania zasad dobrej hodowli i odpowiedzialnego stosowania leków weterynaryjnych.

KE ma monitorować rzeczywiste wykorzystanie środków przeciwdrobnoustrojowych w państwach członkowskich i regularnie publikować dane porównawcze. Ma też otrzymać prawo do podjęcia natychmiastowych działań, by poradzić sobie z nową pojawiająca się chorobą, która mogłaby mieć "znaczący wpływ" na zdrowie publiczne, produkcję rolną, a także dobrostan zwierząt.

Przygotowana ma być również lista potencjalnie niebezpiecznych chorób, takich jak ASF, czy ptasia grypa. W proces ten włączony ma być PE oraz Rada UE (przedstawiciele państw członkowskich) w porozumieniu z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Na wypadek wystąpienia ogniska chorobowego przygotowane mają być plany awaryjne. W ich opracowanie będą włączone organizacje rolnicze, stowarzyszenia weterynaryjne, obrońcy zwierząt i inne zainteresowane strony.

Groźne choroby atakują zwierzęta na całym świecie

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia wśród zwierząt i ptaków na świecie wykryto 173 nowe ogniska groźnych chorób, w tym ASF, wąglika, pryszczycy i PED - wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE). Jak podaje...

W komunikacie PE wskazano, że uzgodnione zasady określają obowiązki rolników, hodowców, specjalistów zajmujących się zwierzętami, a także właścicieli zwierząt w zakresie zapewnienia im dobrego stanu zdrowia i niedopuszczania do rozprzestrzeniania się chorób.

Na przykład weterynarze mają być prawnie zobligowani do podnoszenia świadomości swoich klientów, jeśli chodzi o związek między dobrostanem, a zdrowiem zwierząt. Mają też lepiej informować o problemie odporności na leczenie, w tym na środki przeciwdrobnoustrojowe.

Za zatwierdzeniem porozumienia z przedstawicielami państw członkowskich w sprawie tych przepisów opowiedziało się we wtorek 42 europosłów komisji rolnictwa. Nikt nie był przeciw. Cały Parlament Europejski zajmie się tą sprawą prawdopodobnie na marcowej sesji w Strasburgu, po czym regulacje będą mogły wejść w życie.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2024

Hoduj z głową świnie:

-Skąd się biorą stereotypie u świń?

-Jednym głosem w imieniu hodowców

-Zimowe wyzwania na odchowalni i tuczu

 

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2024

Hoduj z głową bydło:

-Gdy brakuje kiszonki z kukurydzy

-Kiszonki i woda nie mogą zamarzać

-Zimny wychów na zdrowie

-Jak walczyć z chorobami racic?

 

PRENUMERATA

 

9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu